• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dernekler kısa mesajla iftar açtırıyor
30 Ağustos 2009 Pazar 17:27

Dernekler kısa mesajla iftar açtırıyor

Ramazan ayında kurdukları çadırlarla yüz binlerce insana iftar açtıran sivil toplum kuruluşları, kısa mesaj karşılığında hayırseverlerden yardım topluyor.
Ramazan ayında kurdukları çadırlarla yüz binlerce insana iftar açtıran sivil toplum kuruluşları, kısa mesaj karşılığında hayırseverlerden yardım topluyor. SMS ile verilen 5 TL'lik bağış karşılığında yoksullara iftar açtıran dernekler, bu yöntemle yılda yaklaşık 150 bin kişinin karnını doyuruyor.

Ramazan, bereketini bütün yurtta hissettiriyor. İftar çadırları, gezici aşevleri, para yardımları gibi pek çok yöntemle yoksul ailelere yardım yapılıyor. Çeşitli yardım kuruluşlarına başvuran hayırseverler, buralarda yaptıkları bağışlarla ekonomik durumu kısıtlı olan ailelerin yanında yer alıyor. Yardımda bulunmak isteyip de zamanı olmayanların imdadına ise 'SMS bağışları' yetişiyor.

Gelişen teknolojiye uyum sağlayan yardım kuruluşları, kısa mesaj karşılığında hayırseverlerden yardım topluyor. SMS ile verilen bağış karışığında yoksul bir kişiye oruç açtırılıyor. Zahmetsizce gerçekleştirilen SMS bağışla bir yoksulun yüzünü güldürmek oldukça kolay. İftar çadırında bir kişinin iftar yemeğini ikram etmenin bedeli ise sadece 5 TL.

SMS bağış hattını ilk olarak hayata geçiren Kimse Yok Mu Derneği, yıllardır sistemli bir şekilde bağış topluyor. Kimse Yok Mu Derneği'ne geçtiğimiz Ramazan ayında 100 binin üzerinde SMS geldiğini belirten Kimse Yok mu Derneği Genel Başkanı Mehmet Özkara, bu yılki hedeflerinin ise 200 bin olduğunu söyledi. Genel Başkanı Özkara, Ramazan ayının girmesinden bu yana yaklaşık 25 bin kişinin kısa mesaj yoluyla bağışta bulunduğunu aktardı.

5777'ye atılan her SMS'in 5 TL'lik bağış olarak derneğe ulaştığını söyleyen Başkan Özkara, "Bir mesaj atarak yoksulların karnını duyurabilirsiniz. Hayırseverler çok büyük bir külfet altına girmeden, mesaj karşılığında nakit parayı derneğe ulaştırabiliyor. Hem de hiç zaman kaybetmeden, zahmet çekmeden iftar açtırabiliyorlar." dedi.

Kimse Yok mu Derneği Genel Başkanı Mehmet Özkara da SMS bağışının yapılış şeklini şöyle anlattı: Turkcell, Avea ve Vodafone faturalı ve kontörlü hatlardan 'iftar' yazıp 5777'ye göndererek 5 TL'lik bağışta bulunuluyor. Mesaj metnine 'iftar' yazılabileceği gibi boş bırakılabilir. Bu yöntemle yardımlar direk olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor."

İnsani Yardım Vakfı (İHH) da bu yıl kısa mesaj uygulaması ile yardım toplamaya başlayan kuruluşlar arasında yer alıyor. Diğer çalışmalarda olduğu gibi bunda da hayırseverlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirten dernek yetkilileri, şimdiden 4 bin kişinin SMS ile bağışta bulunduğunu aktardı. "iftar yaz 3072'ye gönder 5 TL yardımda bulun" isimli çalışmaya zengini, fakiri, öğrencisi, işçisi, memuru, esnafı, emeklisi her kesimden destek geldiğini aktaran yetkililer, hayırsever Türk halkının zor durumda olan herkesin yanında olduğunu söyledi. (CİHAN)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA