• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocukları budizmden kurtarmak için Moğolistana cami
01 Ekim 2009 Perşembe 10:59

Çocukları budizmden kurtarmak için Moğolistan'a cami

Merkezi Konya'da bulunan bir dernek, hayırseverlerin desteği ile Moğolistan'ın başkenti Ulanbatur'a cami inşa ediyor.
Merkezi Konya'da bulunan bir dernek, hayırseverlerin desteği ile Moğolistan'ın başkenti Ulanbatur'a cami inşa ediyor.
     Dosteli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Yıldırım, Moğolistan'ın, Moğol ve Kazak halklarından oluşan bir ülke olduğunu, toplam nüfusunun iki buçuk milyonu bulduğunu söyledi.
     Ülkenin ağırlıklı nüfusunun Moğollardan meydana geldiğini ifade eden Yıldırım, ''Moğolların hemen hemen tamamı Budisttir. Kazaklar ise Müslüman. Yani ülkenin yüzde 93'ü Budist, yüzde 7'si Müslüman. Buradaki Müslümanlara yardım amacıyla 2007 yılında Ulanbatur'a gittiğimizde, Müslümanların dinleri hakkında çok fazla bilgisi olmadığını gördük. Daha önce Rusya ve Çin hakimiyetinde kaldığı için Müslümanların dini konularda bilgi eksiklikleri olduğunu tespit ettik'' dedi.
     Dini bilen ve yaşayan insanların da baskıcı yönetimler tarafından sindirildiğini ifade eden Yıldırım, ''Bunun sonucunda da korkunun hakim olduğu bu ortamda Müslüman halk kendisini sadece 'Müslümanım' diyerek Moğollardan ayrı görmüş. İslam dini hakkında sahip oldukları bilgiler ise oldukça sınırlı'' diye konuştu.
     Ulanbatur'da Müslümanların, ''Çocuklarımızın Budist gibi olmasını istemiyoruz'' diye kendilerinden yardım istediklerini anlatan Yıldırım, bu nedenle kendilerinin de Dost Eli Derneği olarak Moğolistan'da çalışmalara başladıklarını bildirdi.
    
     -CAMİ, ÇOK AMAÇLI KÜLTÜR MERKEZİ GİBİ OLACAK-
    
     Yıldırım, bu çerçevede Ulanbatur'a bir cami yaptırmaya karar verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:
     ''Bu proje, cami, eğitim birimi, lojman, salon ve bir de kütüphaneden oluşuyor. Şu anda son aşamaya geldik. Caminin kubbesi kaldı. Kubbe de yapıldıktan sonra projemiz tamamlanmış olacak. Arsamızı Konya'dan bir hayırsever satın aldı. Geri kalan kısmını da diğer hayırsever insanlarımızın katkıları ile tamamlıyoruz. Caminin alt kısmında 60 metre karelik bir alanda yaptığımız eğitim biriminde halk için bilgisayar kursları, kadınlar için el işi, yemek yapma gibi kurslar düzenlemeyi düşünüyoruz. Yani bu cami çok amaçlı bir kültür merkezi gibi olacak.''
     İki katlı caminin 200 bin dolara mal olacağını ve tüm yapım masraflarının hayırseverler tarafından karşılandığını anlatan Yıldırım, bölge halkının yapılan çalışmalardan büyük memnuniyet duyduğunu, bu yardımlarından dolayı Türk halkına çok teşekkür ettiklerini bildirdi.
YORUMLAR
Hz Bilali olmak için
üzeyir şen
Moğolistanda herhangi bir şehierde kasbada yada köylerinde kurana hizmet minarelarinde Abdüssamed vari ezan seldalarının yükselmesi için göreve hazırım.İhl Orta mezunu İl Çevre Orman dan emekliyim Müezzin ve kayyumluk için seve seve Moğolistana gitmek isterim Bu konuda yardımlarınızı bekleri Öncülük konusunda .İlama hizmet eden herketen ALLAh Yardımcısı olun.السلام عليكم ورحمة الله وبركاته Not: Afyon merkezden üzeyir ŞEN
78.161.53.93
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA