• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çinden fidanını getirdiği pepinoyu ilçeye hediye etti
26 Eylül 2009 Cumartesi 13:20

Çin'den fidanını getirdiği pepinoyu ilçeye hediye etti

Denizli'nin Tavas ilçesindeki bahçesine, Çin'den getirdiği pepino meyvesi fidanı dikerek üretime başlayan Mustafa Kısaoğlu, ilçedeki çok sayıda çiftçinin, pepino üreticiliğine başlamasını sağladı

Denizli'nin Tavas ilçesindeki bahçesine, Çin'den getirdiği pepino meyvesi fidanı dikerek üretime başlayan Mustafa Kısaoğlu, ilçedeki çok sayıda çiftçinin, pepino üreticiliğine başlamasını sağladı.

     Kısaoğlu,  yaptığı açıklamada, 2005 yılında katıldığı Çin gezisinde ''sosyete meyvesi'' olarak da anılan pepino ile tanıştığını ve bu meyveyi Tavas'ta üretmeye karar verdiğini anlattı.

     Pepinoyu getirdiğinde yakın çevresindekilerin ve etraftaki çiftçilerin kendisiyle alay ettiğini söyleyen Kısaoğlu, ''Hiçbir verim alamayacağımı düşündüler ancak ilk diktiğim yıldan itibaren iyi verim aldım. Bin 600 pepino fidanı diktim, yılda 60 bin TL kazandım. Bunu görenler pepinoya ilgi duymaya başladı. Bugün geldiğimiz noktada, geçmişte benimle alay edenler de bahçesine bu meyveyi dikiyor''dedi.

     Kısaoğlu, kendisinin 2 dönüm bahçede üretimine başladığı pepinonun şimdi 50 dönüm alanda ekilir olduğunu anlatarak şöyle devam etti:

     ''Çiftçiler daha önce, arpa, buğday, nohut ektikleri alanda şimdi pepino üretiyor. Bu durum beni fazlasıyla memnun ediyor. Tavas Ovası toprak ve su bakımından bu meyvenin üretimine elverişli. Bir fidandan 15 taneye kadar meyve alınabiliyor. Uzmanların sağlığa yararlı olduğunu belirttiği pepinonun tanesi 5 TL'ye kadar çıkıyor.''

    

     -ZİRAAT ODASI BAŞKANI-

    

     Tavas Ziraat Odası Başkanı Ruşen Söylemez, pepino meyvesinin ilçede ilk olarak ''meraklı üretici'' Mustafa Kısaoğlu tarafından üretildiğini ve daha sonra yaygınlaştığını belirterek şu bilgileri verdi:

     ''Bu sene 150 çiftçi 200 bin kök pepino dikimi yaptı. Tavas'ta üretim, Kısaoğlu'nun fidan dağıtmasıyla yaygınlaştı. İlçe genelinde 145 dekar alanda, toplam 200 bin kök pepino meyvesi üretimi yapılmaktadır. Her kök 3 ile 10 adet meyve dökmektedir. Dekarda verim 7-8 bin civarındadır.''

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA