• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çınar,Her daim deprem olabileceğini unutmamalıyız
11 Eylül 2009 Cuma 12:31

Çınar,'Her daim deprem olabileceğini unutmamalıyız'

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube başkanı Ali Çınar depremin doğal bir afet olduğunu, bundan korkmamamız gerektiğini ancak güvenli binalar için tedbirli olmayı önerdi.
Dün akşam saatlerinde başlayıp bugünde devam eden depremler zincirinde sille merkezli 4.5, 4.7, 3.5, 2.7 büyüklükteki toplam 4 büyük deprem ve buna bağlı birçok artçı deprem neticesinde bir açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube başkanı Ali Çınar depremin doğal bir afet olduğunu, bundan korkmamamız gerektiğini ancak güvenli binalar için tedbirli olmayı önerdi.
 Çınar, “Öncelikle dün akşam ve sabaha karşı olan iki ayrı deprem ile sabah saatlerinde yaşanan diğer iki sarsıntı için tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Merkez üssü Konya’nın Selçuklu ilçesi Sille Mahallesi olan iki ayrı depremin ilki 4.5 şiddetinde ve5 Km derinlikte ikincisi ise 4.7 şiddetinde meydana gelmiştir. Sabah saatlerinde olan sarsıntıların aletsel büyüklüğü ise daha az durumdadır. Depremlerin uzun süreli olmaması, can ve mal kaybının olmaması sevindirici bir durumdur.” Diye konuştu.
 Ülkemizin ve şehrimizin bir deprem ülkesi olduğunu belirten Çınar,  “Her daim deprem olabileceğini, fakat şu gün şu saatte söylenemeyeceğini daha önce ülkemizde yaşadığımız, Marmara depreminde, gölcük, dinar depremlerinde öğrendik. Şehrimizde dünden beri meydana gelen her iki depremde de bunu daha pekiştirmiş olduk. Bunun yanında deprem tehlikesini ve risklerini bilmek, oluşacak kayıpları azaltmak için yeterli mühendislik bilgisine sahibiz.”dedi.

Şehrimiz 1997 yılı itibariyle 4. dereceden deprem bölgesi kapsamına alındığını ifade eden Başkan Çınar, “Şehrimizde 1997 yılından sonra yapılan tüm yapılan taşıyıcı sistem projelerinin, güvenli ve güvenilir yapılaşma esnasında taşıyıcı sistemlerin hesabını, malzeme dayanımlarını hesap edip projelendiren ve uygulama aşamasında da uygulayıcı ve uygulatandır. İnşaat Mühendisi nitelikli yapılar projelendirirken, büyük depremlerde hasar görebileceği fakat can kaybına neden olmayacak ilkesi dikkate alınarak yapılmaktadır.Dün gece meydana gelen üzücü olaydan dolayı, tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.” Diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA