• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çikolata yerken dikkat!
12 Eylül 2009 Cumartesi 15:28

Çikolata yerken dikkat!

Ramazan Bayramı'nın en önemli simgelerinden olan şeker ve lokumlar, hijyenik ve kaliteli ortamlarda üretilmediği taktirde insan sağlığını tehdit eder hale geliyor.
Ramazan Bayramı'nın en önemli simgelerinden olan şeker ve lokumlar, hijyenik ve kaliteli ortamlarda üretilmediği taktirde insan sağlığını tehdit eder hale geliyor.
Merdiven altı şekerleme imalatçılarına karşı vatandaşları uyaran Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ramazan Çelebi, Ramazan Bayramı'nın vazgeçilmez unsuru olan ikram kültürünün günümüzde de devam ettiğini belirterek, "Bu kültürümüz dahiline yapılan alışverişlerin başında da misafir ve çocuklara ikram edilen şekerleme ürünleri geliyor. Ancak şekerleme alırken vatandaşlarımız açıkta satılan yerlerden almamaya gayret göstermelidir. Açıkta satılan hiçbir gıda ürünü insan sağlığına faydalı değildir.
Çünkü açıkta kaldığı sürece fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik bulaşmaya maruz kalacaktır. Bu bulaşmalar sonucunda ise şekerleme ürünleri insanlara fayda yerine zarar verir nitelik kazanacaktır. Bu nedenle bu riski en aza indirmek için ambalajlı ve bilindik marka ürünler tercih edilmelidir" dedi.
Alınan ürünün Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın üretim izniyle üretilmesinin önemine de değinen Çelebi, "Eğer üretilen ürün, Bakanlığın izniyle üretilmiyorsa büyük risk taşıyor demektir. Çünkü bu izni alabilmek için belli hijyen ve kalite standartlarında üretim yapmak zorunludur. Bu nedenle üretim izni olmayan ürünlerin kalitesinden mutlaka şüphe edilmeli ve mümkünse tüketilmemelidir. Merdiven altı diye tabir edilen imalat yerlerinde üretilen ürünler bu nedenle sağlık açısından çok risklidir" şeklinde
konuştu.

UCUZLUĞUNA KANIP ALMAYIN
İnsanların alışveriş yaparken kaliteden çok fiyata önem verdiğini dile getiren Çelebi, "Özellikle şekerleme ürünü alırken bazı vatandaşlar, ucuzluğuna kanıp kalitesiz ürünleri almayı tercih ediyor. Bu tür ürünler hem sağlık hem de damak zevki açısından oldukça kötü ve riskli ürünlerdir. İnsanlar gıda alırken fiyatından çok kalitesine ve üretim yerine bakarak almalı ve tüketmelidir. Ürünlerin satışa sunulduğu ortamda önemlidir. Dökme usulü satılan ürüne çıplak elle temas edilmemelidir. Eriyebilir
nitelikte olan çikolata grubu gıdaların muhafazasına dikkat edilmeli, eriyip tekrar katılaştırılan ürünlerden uzak durulmalıdır. Çünkü bu tür gıdalar bakteri gelişimi için daha uygun bir ortam sağlar ve insan sağlığına zarar verir" şeklinde ifade etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA