• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçiye mutlu haber yine Konuktan
15 Temmuz 2009 Çarşamba 10:00

Çiftçiye mutlu haber yine Konuk'tan

Üreticilere toplam 116.5 milyon liralık ekonomik katkı verildi

Tarımsal sanayi alanında gerçekleştirdiği devrim niteliğindeki yatırımlarla Türk tarımına damgasını vuran Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, küresel mali krize rağmen üreticilere verdiği ekonomik desteklerle bir yandan bölge ve ülke ekonomisinin canlanmasına katkı verirken, öte yandan da üreticileri ayakta tutmaya devam ediyor.

 Ülkemizin de içinde bulunduğu küresel mali krizi de dikkate alarak, krizden ençok etkilenenler arasında bulunan üreticilerin sürekli yanında yer alan ve sık sık ayni ve nakdi avanslarla desteğini sürdüren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bir süre önce verdiği motorin desteğine ilave olarak şimdi de 21.2 milyon liralık nakdi avans desteği verilmesini sağladı. Avansların bugün (Çarşamba) dağıtılmasına başlanırken, son 3 ay içerisinde üreticilere ayni ve nakdi avans olarak toplam 116.5 milyon liralık katkı verilmiş oldu.

 Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin geçen hafta 5 bini aşkın üreticinin katılımı ile yaptığı  57.Olağan Mali Genel Kurulu’nda  « 10 yıldan beridir siz değerli üreticilerimize verdiğimiz destek aynı şekilde ve katlanarak devam edecek » diyerek, üreticilere avans verileceği müjdesini veren Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Genel Kurul’un üzerinden bir hafta bile geçmeden üreticiye verdiği sözün gereğini yerine getirerek ; «Konya Şeker, bugün dünyanın gıpta ile izlediği büyük dev şirketler arasındaki haklı yerini almıştır. Bölge ve ülke sınırlarını aşarak yerel güçten öte küresel bir güç haline gelmiş ve dünya tarımına yön veren aktörler arasına girerek, dünya tarım politikasının belirlenmesinde de etkin bir rol üstlenmiştir. Biz bu gücümüzü siz değerli üreticilerimizden aldık ve sizden aldığımız bu gücü de yine sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Konya Şeker’i bugüne kadar el ele, gönül gönüle vererek hep birlikte büyüttük ve bundan sonra da birlik ve beraberlik içerisinde yine hep birlikte büyütmeye ve büyümeye devam edeceğiz“ dedi.

 « Bende sizler gibi üretimin içinden geldim. O yüzden üretimin ne demek olduğunu ve üreticilerin neye ihtiyaç duyduğunu çok iyi bilirim » diyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk açıklamasını şöyle sürdürdü;

 « Konya Şeker’de bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz bütün yatırımlar üreticilerin daha iyi gelir elde etmeleri ve hayatiyetlyerini sürdürmeleri adına yapılmıştır. Sıvı şekerden biyoetanole, buharlı küspe kurutmadan Türkiye’nin en büyük yem fabrikasına, şekerinden çikolatasına, tohum üretim fabrikasından Panplast damlama sulama fabrikası ve patates fabrikasına kadar tüm yatırımlarımız tarımsal üretime endekslidir. Yapılan yatırımların tamamının ve bundan sonra yapılacak yatırımların merkezinde üretici vardır, üretici olacaktır. Her yatırımımızın amacı çiftçimizin üretim faaliyetini devam ettirmesine yöneliktir. Bizim ayni ve nakti avans uygulamamızın merkezinde de yine çiftçi ve üretim vardır. Üretici ekonomik olarak ayakta kalabilir ve üretim faaliyetini devam ettirecek kadar girdi veya nakte sahip olabilirse ekip, biçebilir. İçindeyiz, biliyoruz, çiftçiye verilen her destek bu ülkeye bir kaç mislini kazandırıyor. Biz yıllardır bu bilinçle üreticimizi üretimin her aşamasında ve ekonomik zorlukları aşarak ayakta kalabilmesi ve sadece üretimi düşünebilmesi için destekliyoruz. Bu desteğin de Konya’da yaşanan üretim artışıyla somut sonuçlar vermesinden ve amacına ulaştığını görmekten mutluluk duyuyoruz.

 Her yatırım ve hizmetinde üreticiyi düşünen Konya Şeker’in çiftçilerimizin daha çok ekip-dikmeye devam edebilmesi ve artan refahtan daha fazla pay alabilmesi için motorinden nakit avansa, tohumundan gübresine, bayramlık şekerinden çikolatasına, kömüründen yoğurduna kadar her türlü ayni ve nakdi desteği sürecektir. Bizim şirketimiz ve fabrikalarımız üretimin ve üreticinin teminatıdır. Onlar hiç birşeyden kaygılanmasınlar. Elbirliği ile ve üreterek bu ekonomik krizi tarlada ve üretimde hissetmeden aşacağız.»

YORUMLAR
SAĞOL BAŞKANIM
mestan ak
Sağol başkanım desteğinle yüreğimize su serptin
212.174.172.2
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA