• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçi mazot desteğinin artırılmasını istiyor
29 Eylül 2009 Salı 14:11

Çiftçi mazot desteğinin artırılmasını istiyor

Konya'nın Beyşehir İlçesi Ziraat Odası Başkanı Dursun Ersözlü, çiftçiye verilen mazot desteğinin artırılması halinde, anız yangınlarının önüne geçilebileceğini düşündüklerini söyledi.
Konya'nın Beyşehir İlçesi Ziraat Odası Başkanı Dursun Ersözlü, çiftçiye verilen mazot desteğinin artırılması halinde, anız yangınlarının önüne geçilebileceğini düşündüklerini söyledi.
Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Dursun Ersözlü, hububat ekili alanlarda hasat dönemi sonrası ortaya çıkan anız yangını olumsuzluğunun çiftçiye mazot desteğinin artırılması halinde çözüme kavuşabileceğini bildirdi. Anız yangınlarının en büyük sebebinin ekonomik olduğunu ileri süren Ersözlü, “Türk çiftçisi tarlalara biçerdöver girmediği dönemlerde, orakla ya da büyükbaş hayvanlarla sürüm yapıyordu. Böylece ürünün sapını dipten kesiliyordu ve anızların yakılmasına ihtiyaç duyulmuyordu. Ama biçerdöverli tarımın yaygınlaşmasının ardından ürünün yüksekten biçilmesi sonucu sapları uzun kalıyor. Biçerdöver operatörü, tarım kuruluşlarının uyarısına ve kontrollerine rağmen, dipten biçme yapmak istemiyor. Bayır arazilerde dipten sürüm zaten mümkün olmuyor. Çiftçi, ise bir an önce ürününü tarladan kaldırabilmek için operatöre boyun eğiyor. Anızlar, tarlada yüksek boyda olunca, çiftçi bundan yakarak kurtulmaya çalışıyor. Çünkü çiftçi için en ekonomik yol bu. Eğer toprağı iki kez sürmüş olsa, aslında toprak yeni ekim sezonuna hazır hale gelebilecek. İkinci sürüm mazot maliyetlerini de artıracağı için bunu göze alamıyor” dedi.
Ersözlü, ikinci sürüm için devletin mazot desteğini artırması halinde sorunun kendiliğinden çözüleceğini, destek almasına rağmen anız yakan çiftçinin tarım kuruluşlarınca destekten mahrum edilebileceğini ifade etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da çocuklar burada hayatı öğreniyor
  • Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali Grup El-Hadra Ensemble Konseri ile devam ediyor
  • Ahmet Çalık'ın adı Konya'da bu parkta yaşatılacak, açılış tarihi belli oldu
  • Konya merkezli 4 ilde FETÖ operasyonu
  • Konya'nın 2600 nüfuslu "sanayi mahallesi"nde kişi başına düşen ihracat 30 bin dolar
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA