• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cezaevleri doldu taştı, sorun belli, çözüm...
24 Şubat 2009 Salı 07:22

Cezaevleri doldu taştı, sorun belli, çözüm...

Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü sayısının rekor kırıyor. Toplumdaki ahlaki ve sosyal çöküntü, krizle birleşinde suç oranları patlama yaptı. Sorunun temeli belli çözüm ise...

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü sayısının rekor kırdığını öne sürerek, hükümetin krize karşı bir an önce önlemlerini açıklaması gerektiğini söyledi.

EBSO'nun meclis toplantısında konuşan Ender Yorgancılar, krizin ekonomik ve toplumsal yaşama etkilerinin giderek derinleştirdiğini savundu. Ekonomide gelinen noktayla ilgili bir sunum yapan Yorgancılar, tüm verilerde net bir gerileme ve kötüleşme görüldüğünü, oda tarafından yapılan imalat sanayi eğilim anketlerinden de kapasite kullanım oranının 8 puan gerilediğinin ortaya çıktığını dile getirdi.

Oda üyesi sanayicilerin gelecekten umutsuz olduklarını ifade eden Yorgancılar, İzmir'de İŞKUR'a yapılan iş başvurularının 2008 yılı ocak ayında 5 bin 130'ken, geçen yıl aralık ayında 11 bin 711'e yükseldiğini kaydetti. Yorgancılar, kredi kartı borçluları ve karşılıksız çek sayısındaki artışların da endişeleri artırdığını vurgulayarak, rakamların oluşturduğu fotoğrafın kaygı verici boyutlarda olduğunu bildirdi.

Yorgancılar, şöyle devam etti: ''Toplumdaki sosyal çöküntünün en önemli göstergelerinden biri olan cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü sayısı, 100 bini aşarak rekor kırıyor. Yalnızca son 1 ayda bu sayı 6 bin daha arttı. Oysa Türkiye'deki tüm cezaevlerinin kapasitesi 103 bindir.

Ekonomik sıkıntının giderek toplumun tüm kesimlerini etkilemesi, cezaevlerindeki doluluk oranını cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine çıkarmıştır. Tüm sivil toplum kuruluşları, her platformda olumsuzlukları anlatmaya çalışırlarken ve iç piyasanın canlandırılmasının zarureti defalarca ifade edilirken, tedbirlerin bir türlü açıklanmaması düşündürücüdür. Bununla birlikte kabine içinde bir bakanın ikinci kriz dalgasına hazır olunması gerektiği yönündeki uyarısı da dikkat çekicidir.''

Hükümetin müdahalesinin gecikmesinin faturayı artırdığını, 2009 yılının kurtarılmak istenirken 2010 yılının da tehlikeye girdiğini gördüklerini ifade eden Yorgancılar, radikal önlemler beklediklerini dile getirdi.

Yorgancılar, bu dönemde iç piyasanın canlanması için kamu yatırımlarına başlanması, sigorta primlerinde çalışan sayısı ve ödeme düzenine göre firmalara avantajlar sağlanması, elektrik faturaları içindeki TRT payının kaldırılması, vadeli ithalatın maliyetini artıran yüzde 3 KKDF uygulamasının kaldırılması, KDV ve ÖTV oranlarında indirim yapılmasını istediklerini bildirdi.

ALMANYA'DAKİ UYGULAMA

EBSO Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki ise işsizlik ödeneğinden yararlanan, işini yitirmiş çalışanlara devletin 9 ay destek olduğunu belirterek, ''İşini kaybetmiş çalışanlar, bu sürede evlerinde oturuyor. Halbuki Almanya hükümeti, krizde işini kaybedenleri eğitime gönderip 1 yıl süreyle ücretlerini ödüyor ve bu süre sonunda daha nitelikli bir çalışan hale gelmesini sağlıyor. Krize karşı benzeri bir bakış açısı içinde hareket etmeliyiz'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • LUNA Ağını Kurtarmak için Çözüm Planı Oluşturuldu
  • Konya’ya değer katacak şirket kuruldu
  • Konya İtfaiyesi’nden Filistinli itfaiyecilere eğitim
  • İstanbul’da Elektrikçi En Yakın
  • Firmana Özel Plakalık Tasarlat
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA