• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu yıl Konya kirli hava solumasın!
27 Ekim 2009 Salı 12:55

Bu yıl Konya kirli hava solumasın!

Konya'da hava kirliliğinin en önemli nedenini ev ve apartmanlarda kış aylarında ısınma amacıyla kullanılan yakıtlar oluşturuyor

Özellikle 17 Aralık'taki Şeb-i Arus törenlerinde şikayete neden olan Konya'nın hava kirliliği sorununun çözümü için çeşitli önlemler alındı.
Kent merkezinde yaklaşık bir milyon kişinin yaşadığı, Mevlana Müzesi nedeniyle yılda 2 milyonu aşkın yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Konya'nın en önemli çevre problemi hava kirliliği.
     Konya'da hava kirliliğinin en önemli nedenini ev ve apartmanlarda kış aylarında ısınma amacıyla kullanılan yakıtlar oluşturuyor. Hava kirliliği, motorlu taşıtlar ve endüstri tesislerinden kaynaklanan etkiyle bazı kış günlerinde sınır değerlerine yaklaşıyor ya da geçebiliyor.
     Etrafı yükseltilerle çevrili geniş bir çukur alan içinde bulunan Konya'da, rüzgar oluşumunun sınırlı olması hava kirliliğini artırıyor. 180 gün süren kış sezonunda rüzgar hızı 1,0 metre/saniyenin altına düşüyor, özellikle 40 gün boyunca yaşanan inversiyon ve sis gibi meteorolojik olumsuzluklar, solunum yolu enfeksiyonlarda artışa, kronik solunum yolu hastalığı bulunanların rahatsızlıklarının nüksetmesine neden oluyor.
     Mevlana'yı Anma Vuslat Yıl Dönümü Törenleri'nde en büyük ilgiyi gören 17 Aralık'taki Şeb-i Arus Törenleri'ne kent dışından gelen pek çok kişi, hava kirliğinden şikayet ediyor.
     Kentte giderek yaygınlaşan doğal gaz kullanımı sorunu bir ölçüde azaltmaya başlasa da Konya Büyükşehir Belediyesi, hava kirliliği sorununu çözmek için bu yıl önlemleri artırdı.
    
   Hava kirliliğinin kontrolü ve önlenmesi amacıyla ilgili kanun ve yönetmeliklerle kendisine verilen yetkiyi kullanan Büyükşehir Belediyesi, kömür üretim ve satış noktalarının denetleyerek kalitesiz ve kaçak kömürler satışının önüne geçmeye çalışıyor.
     Belediyenin Numune Ekipleri, sıkça yapılan denetimlerde 10 kömür üretim tesisi ve 8 ayrı bölgedeki 175 kömür satış bayisinden aldıkları kömür numunelerinin, laboratuvarda analizlerini yaptırıyor. Böylece kalori ve kükürt değerlerinin Mahalli Çevre Kurulu Kararı sınır değerlerine uygunluğu tespit ediliyor.
     Ayrıca, küçük ve orta boy işletmelerin yer aldığı sanayi siteleri ağırlıklı olarak kış sezonu boyunca denetlenecek, yakıldığında yoğun hava kirliliğine ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açan lastik, atık yağ, tekstil atığı gibi özel atıkların kullanılmasına izin verilmeyecek.
     Öte yandan, Büyükşehir Belediyesi, biri Mevlana Müzesi civarı diğeri de Aydınlıkevler'de olmak üzere 2 adet sabit tam otomatik hava kalitesi ölçüm istasyonundan gelen hava kirliliği parametrelerini kurumun internet sitesinde online olarak yayınlıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA