• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Botanikçiler Konyada buluştu
08 Mart 2009 Pazar 04:20

Botanikçiler Konya'da buluştu

Türkiyenin çeşitli illerinden 115 botanikçi Konya'ya geldi.

Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kuddisi Ertuğrul ile Yrd.Doç. Dr. Osman Tugay’ın ortaklaşa düzenlediği “Floristik Botanik Grubu Toplantısı”nın dördüncüsü Konya Özkaymak Otel Toplantı Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin çeşitli illerinden 115 botanikçinin katıldığı toplantıda konuşan Prof. Dr. Kuddisi Ertuğrul, toplantının amacının Türkiye’deki botanikçileri bir araya getirerek bu alandaki sorunları tartışmak ve çözüm önerileri sunmak olduğunu söyledi.

 
Türkiye’nin bitki çeşidi bakımından Avrupa ülkelerini çok gerilerde bıraktığını vurgulayan Prof. Dr. Ertuğrul, “Her 2 yılda bir toplantı düzenleyerek Türkiye’deki bitki çeşitlerinin nasıl korunması gerektiğini dile getiriyoruz. Ülkemizde 11 binin üzerinde bitki çeşidi var. 1950 yılına kadar bu alanda çalışma yapılmamış. Son 20 yıldır biyolojik çeşitlilik üzerinde araştırma yapan birçok bilim adamımız var. Her yapılan araştırma sonucunda yeni bir bitki türünü tanıyoruz. Bu da ülkemiz için önemli bir gelişmedir” dedi.
 
Bu yıl 4’üncüsü Konya’da düzenledikleri toplantının önemini anlatan Yrd.Doç. Dr. Osman Tugay, “Ülkemiz bitki çeşitliliği açısından oldukça önemli bir konumdadır. Son verilere göre 11.04 tohumlu bitki çeşidi bulunmaktadır. Bunların 3 bin 708’i endemik olup, sadece ülkemizde yetişmektedir. Türkiye’nin bitkilerini kapsayan Türkiye Florası şu anda 11 ciltten oluşmaktadır. Bu ciltlerin ilk 10 cildi yabancı bilim adamları tarafından yazılıp, sadece 11’inci cilt Türk bilim adamları tarafından yazılmıştır. Bugünkü toplantıyla Türkiye Florası’nın yeniden Türk bilim adamları tarafından Türkçe yazılması için son kararlar alınacaktır. Kitabı Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılına denk gelen  2023 yılına kadar tamamlanması hedefleniyoruz. Türkçe ve resimli olacak kitaptan hem bilim adamları hem de halkımız yararlanacak” diye konuştu.

08 Mart’a kadar sürecek toplantıda Türkiye’deki bitki çeşitleri, yok olma nedenleri ile ‘Türkiye Florası’ kitabının nasıl oluşturulacağı ile ilgili konular ele alınacak. Toplantıdan sonra katılımcılar Mevlana Kültür Merkezi’nde sema gösteri izleyip, Mevlana Müzesini ziyaret edecek.

YORUMLAR
sağlık kültür mantarı
orhon hoca
biz de 6 adet depomuz var her depo 20 tonluk kompos isteyene 20 tonu 250 tl ye verilir tel no 05313628034
85.110.149.191
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA