• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir cesur yürek hikayesi
28 Mart 2009 Cumartesi 11:41

Bir cesur yürek hikayesi

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde olduğu helikopterin düşmesi sonrası 48 saati aşkın süredir devam eden arama kurtarma çalışmaları enkazın bugün bulunmasıyla sona erdi.

 Kahramanmaraş'ın Göksün ilçesine bağlı Döngel köyü sakinleri tarafından bugün bulunan enkazda 5 cesedin bulunduğu ancak bir cesedin kayıp olduğu öğrenildi. Köylüler, olay yerinden telefon aracılığıyla yaptığı açıklamada, cesetlerin yüzünün tanınamaz halde olduğunu ve cesetlerin kimlikler hakkında bilgi veremeyeceklerini kaydettiler. Ancak hem hava şartları hem olayın üzerinden 48 saat geçmiş olması sebebiyle helikopterden sağ kurtulmanın mümkün olamayacağı belirtildi. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'yla ilgili net bilgi alamayan sevenleri umutlu bekleyişi sürüyor. Peki Muhsin Yazıcıoğlu kimdir? Onu yakından tanıyanlar hakkında neler diyor? İşte sizin için derlediğimiz cesur ve dürüst bir lider portresi...

 

YAZICIOĞLU KİMDİR?

Muhsin Yazıcıoğlu, 1954 yılında Sivas'ın Sarkışla ilçesi Elmalı Köyü'nde bir çiftçi ailesinin oğlu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şarkışla'da yaptı.

Yüksek öğrenimini yapmak üzere 1972'de Ankara'ya geldi. Üniversite tahsilini, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde tamamladı.

1968'de cemiyet (dernek) çalışmalarına başladı. Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katildi. Ankara'ya geldikten sonra ise, Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev yapmaya başladı. Sırasıyla; Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı. (1977-78).

1978'de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği'nin kurucu Genel Başkanı oldu. 1980 yılına kadar MHP'de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulundu. 12 Eylül 1980'de yapılan askeri darbenin ardından, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası sanığı olarak cezaevine konuldu.

5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde kalan Muhsin Yazıcıoğlu, 7,5 yıl cezaevinde kaldığı bu davadan herhangi bir ceza almadı.

Cezaevinden çıktıktan sonra, mağdur olmuş ülkücülere ve onların ailelerine yardim amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı'nın başkanlığını yaptı.1987'de arkadaşları ile birlikte MÇP'de siyasete girdi.

MÇP'de Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu.1991 genel seçimlerinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde, milletvekili adayı oldu. "O, inançlarınızı Meclis'e taşıyacak" sloganıyla, Sivas'tan milletvekili seçildi.

1992 yılı Temmuz ayında, "içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı için" bir grup arkadaşı ile birlikte MÇP'den ayrıldı. 29 Ocak 1993 tarihinde Büyük Birlik Partisi kuruldu ve bu partinin Genel Başkanlığına seçildi.

24 Aralık 1995'te yapılan erken genel seçimlerde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak, yeniden meclise girdi. 28.02.1996 tarihinde ANAP'tan istifa ederek, BBP'ye döndü.

26 Nisan 1998'de yapılan 3. Büyük Kurultay'da, 8 Ekim 2000 tarihinde yapılan 4. Büyük Kurultay'da, 2 Haziran 2002 tarihinde yapılan 1. Olağanüstü Büyük Kurultay'da,20 Temmuz 2003 tarihinde yapılan 5. Olağan Büyük Kurultay'da,30 Nisan 2006 tarihinde yapılan 6. Olağan Büyük Kurultay'ta ve 15 Nisan 2007 2.Olağanüstü Büyük Kurultayda tekrar BBP Genel Başkanlığına seçilmiştir.

22 Temmuz Erken Genel seçimlerinde BBP'nin seçimi protesto etmesi sebebiyle partisinden istifa ederek Sivas'tan bağımsız milletvekili adayı olup 23. dönem milletvekiliğine seçilmiştir.

Daha sonra BBP'ye katılarak TBMM'de Büyük Birlik Partisi Sivas Milletvekili olarak BBP'yi Meclis'te temsil etmiştir.19 Ağustos'ta yapılmış olan BBP'nin 3.Olağanüstü Büyük kurultayında tekrar Genel Başkan olmuştur.

Her şeyin bir bedeli vardır, ama Muhsin'in bedeli yoktur...

Kahramanmaraş'ta geçirdiği helikopter kazasında vefat eden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, 16 yıl önce Alparslan Türkeş'in başında bulunduğu MÇP'den ayrılarak 7 arkadaşıyla BBP'yi kurmuştu.

Muhsin Yazıcıoğlu, "Her şeyin bir bedeli vardır ama Muhsin Yazıcıoğlu'nun bedeli yoktur. Bizim önümüzden öyle şeyler geldi, geçti ki. Ben bugün Allah'a şükür, şerefimizle, haysiyetimizle her yerde gezebiliyoruz." demişti.

Alanya'daki parti toplantısında Yazıcıoğlu, partisinin 15. kuruluş yıldönümünde o günleri şöyle anlatmıştı: ''Ben size Büyük Birlik Partisi'nin nasıl kurulduğunu, para kaynağını söyleyeyim. Partimizi kurarken, milletvekillerine krediyle araba veriliyordu. O zaman 7 arkadaşımızın üzerine araba aldık. Bu arabaları senet karşılığında ikinci kişilere peşin olarak sattık. Sonra taksitlerini kendimiz ödemek üzere o ilk aldığımız taksitlerle artı Adana'dan Şahin Bilgiç bey, oradan bir arkadaşımız, İzmir'den birkaç arkadaşımız, Türkiye'nin belirli yerlerinden bu arkadaşlarımızla Ankara'da toplandık. O gün herkes üzerinde ne varsa çıkarttı verdi. Ve böylece ilk paralarımız kondu. Genel merkezimizi kiraladık. O zaman 400 milyon lira yıllık kira, tabi iyi paraydı. Biz dedik ki ikiye bölelim, 6 ay 6 ay verelim. Binanın sahibi, 'hanımıma sorayım' dedi. Gitti sordu. Hanımı demiş ki, 'Muhsin Yazıcıoğlu mu?', 'Evet', Parti mi kuracakmış?', 'Evet.' 'O zaman imza bile almadan ver' demiş. Aynen böyle oldu. Ondan sonra bir gazete çıkacaktı. Binayı tuttuk, içini sitelerdeki arkadaşlarımız biliyor, döşedik. Bir de istanbul'da mobilyacı bir arkadaşımız vardı, O'na bir kez daha teşekkür ediyorum, buradan. Biz yola dizildik, sonra borç edindik. 6 ayda Türkiye'nin her yanında teşkilatı kurduk, bitirdik. Kongrelerini yaptık. Geriye dönüp, devlete müracaat ettik. Dedik ki, 'Biz, kurultayını yapmış, teşkilat barajını geçmiş bir hareketiz. Meclis'te de 7 milletvekili ile temsil ediliyoruz. Devlete bizim hakkımızı verin.' O zaman devlet para veriyordu. Devlet de parasını verdi. Biz de o borçları ödedik. Teşkilatlarımızı da arkadaşlarımız kendisi kurdu."

"Her şeyin bir bedeli vardır ama Muhsin Yazıcıoğlu'nun bedeli yoktur" diyen Yazıcıoğlu, şunları söylemişti: "Bizim önümüzden öyle şeyler geldi, geçti ki. Ben bugün Allah'a şükür, şerefimizle, haysiyetimizle her yerde gezebiliyoruz."

Yazıcıoğlu, aynı toplantıda özgürlük anlayışını ise şöyle dile getirmişti: ''Türkiye sapasağlam yerindedir. Milletin inançlarına, değerlerine, Anadolu'nun kültürüne milli örfüne özgürlük getirdiğiniz sürece devlet daha çok güçlenir. Yasaklar problem getirir. Özgürlükler daima Türk devletini daha güçlü hale getirir. Onun için özgürlükleri genişletmekten, korkmayalım. Büyük Birlik Partisi milletin sigortasıdır. Bu sigorta da inşallah atmaz."

28 Şubat sürecinde demokrasinin yanında yer almıştı

28 Şubat sürecinde demokrasinin yanında yer alan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun, Refahyol hükümetine desteğini çekmesi konusunda tehdit edilmişti.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Öznur, 28 Şubat sürecinde demokrasinin yanında yer alan Yazıcıoğlu'nun tehdit edildiğini bir süre önce Zaman Gazetesi'ne açıklamıştı. O dönem partinin Genel İdare Kurulu üyesi olan Öznur, Yazıcıoğlu'nun 'havalı' bir şekilde Meclis'e gelen iki kişi tarafından tehdit edildiğini açıklamıştı. O dönemde bir tek milletvekili için bile transfer borsalarının kurulduğunu hatırlatan Öznur, "Bu yüzden çok ağır baskılara ve saldırılara maruz kaldık, ama duruşumuzu bozmadık. Ülkeyi karanlığa sürüklemek isteyen mihraklara demokrasi dersi verdik." demişti.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Öznur, 28 Şubat sürecinde, Yazıcıoğlu'nun Meclis'teki odasına gelen iki sivilin mesaj getirdiklerini belirterek, "Hükümetten desteğini çekmezsen, başına iş açılır." yönünde tehditlerde bulunduklarını, Yazıcıoğlu'nun ise, "Demokrasinin yanındayız. Bana tehdit sökmez. Bizim Allah'tan başka kimseden korkumuz yok." şeklinde cevap verdiğini hatırlatmıştı.

Yazıcıoğlu, 28 Şubat sürecinde, "Türkiye İran olmaz, Cezayir olmayacaktır. Suriye rejimi hiçbir zaman olmayacaktır." çıkışı askeri toplumun büyük bir kesmi tarafından destek bulmuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA