• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyşehir, göl suyuna geri dönüş yaptı
14 Eylül 2009 Pazartesi 12:05

Beyşehir, göl suyuna geri dönüş yaptı

Konya'nın Beyşehir İlçe Belediyesi, halktan gelen yoğun şikayet ve talep üzerine içme suyunu yeniden Beyşehir Gölü'nden temin etmeye başladı.
Konya'nın Beyşehir İlçe Belediyesi, halktan gelen yoğun şikayet ve talep üzerine içme suyunu yeniden Beyşehir Gölü'nden temin etmeye başladı.
Geçtiğimiz yıllarda İller Bankası desteğiyle yaklaşık 5 milyon liralık bir yatırımın ardından Bayat köyü yakınlarından getirilen kaynak suyundan vazgeçerek, yeniden eskiye dönüş yapan Belediye, şehir şebekesinin içme suyunu yeniden Beyşehir Gölü'nden karşılamaya başladı. Yaklaşık 2 aydan bu yana Beyşehir Gölü'nden içme suyu temin edilirken, bu süreçte göl kıyısındaki içme suyu alma yapısında da birtakım çalışmalar hayata geçirildi. Bölgede devreye giren iş makineleri başlattığı çalışmalarla derinliği 4,5 metre seviyelerine yükseltirken, su alma yapısının etrafı paslanmaz çelikten kafesle çevrildi. Bu suretle yapının içerisine ot, balık, böcek ya da herhangi bir yabancı madde girmesinin önüne geçildi.
Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, Bayat köyündeki içme suyunun devre dışı bırakılmasını ilçe halkından gelen yoğun talebe bağladı. Gerek yerel seçim döneminde, gerekse daha sonra halkla yaptıkları görüşme ve istişarelerde, yapılan anket çalışmalarında içme suyu temininde Beyşehir Gölü'ne yeniden dönüş yapılmasının istendiğine vurgu yapan Taşcı, şu bilgileri verdi: “Bayat köyündeki kuyulardan alınan suyun çok kireçli olması, gerek içime, gerekse kullanıma uygun olmadığı yönünde aldığımız şikayetler üzerine, göl suyuna yeniden dönüş yapmak durumunda kaldık. Buraya yaklaşık 5 milyon liralık bir yatırım yapılmıştı. O yüzden projeden vazgeçmek büyük bir vebal taşıyordu. Araştırdık, yeniden göl suyuna dönelim mi, yoksa Bayat köyündeki suyla devam edelim mi diye. Vatandaşlarımızın tamamına yakın bir bölümü, göl suyuna dönülmesini istedi. Kuyularda yüksek sertlik derecesinden dolayı zaten kullanımda sıkıntı vardı ve özellikle evlerdeki beyaz eşyalar ile güneş enerji sistemlerinin neredeyse gelecekte devre dışı kalma durumunun önüne geçilebilmesi için gölden su almaya yeniden başladık.”
Öte yandan, içme suyu kullanımında Beyşehir Gölü'ne yeniden dönüşle birlikte, vatandaşlar arasında; “Hayata geçirilen bu büyük yatırım boşa mı gitti?” sorusuna cevap aranmaya başlandı. Beyşehir'in 30 yıllık su ihtiyacını karşılayacağı belirtilerek hizmete açılan kuyulardaki suyun, aradan 1 yıl geçmeden bitme noktasına gelmesi kafalarda bir takım soruların oluşmasına yol açtı. Beyşehir Belediyesi'ni geçmiş dönemde büyük mali külfete sokan sözkonusu yatırımın akıbetinin önümüzdeki süreçte ne olacağı konusuna Belediye Başkanı İzzet Taşcı, yöneltilen bir soru üzerine açıklık getirdi. Taşcı, Bayat köyünde hayata geçirilen içme suyu projesinin geleceği ile ilgili olarak, bazı kuyularda yaşanan sorun nedeniyle iki kuyunun devre dışı kaldığını dile getirerek, “Diğer kuyularda ise yüksek sertlik derecesinden dolayı kullanımda sıkıntılar yaşanıyor. Göl suyuna dönüş yaptık ama halkımızın buradan da şikayeti olması halinde su alma yapısını 7 kilometre ötedeki Yılanlı Adası'nın ilerisine taşıyabiliriz. Oradaki derinlik yaklaşık 7,5 metre. Ya da Bayat köyündeki içme suyu hattını, belki de Mesutlar ya da Çonya bölgesinde yeni bir kaynak temin ederek bir çözüm üretme yoluna gidebiliriz. Şu anda gölümüzdeki yükselmeye bağlı olarak hiçbir sorun yaşamıyoruz. Suda koku yok, bakteri yok, sıkıntı yok. Hiçbir olumsuz durum sözkonusu değil” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA