• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyne gaz verebilmek için...
26 Mart 2009 Perşembe 08:17

Beyne gaz verebilmek için...

Günlük yaşantınız ne kadar yoğun olursa olsun, iş güç arasında çok basit egzersizler yaparak, sizin başarınızda en büyük güç olan beynimizi daha zekice kullanabileceğinizi unutmayın:

 

Ünlü bilim dergisi Focus’un 10 önerisine,  'beyin koçu' olarak tanımladığı yazarı Adem Özbay’ın da 10 önerisini ekleyen kişisel ve bİreysel gelişim, eğitim, yabancı dil öğrenimi dergisi Beyin gücü sizlere bu listeyi öneriyor. Aktarması bizden, sınayıp derginin tutarlığını test etmek sizden. 

1. İşlerinizi farklı bir sırayla yapın. Her gün gördüğünüz ancak üzerinde düşünmediğiniz eşyaların yerlerini değiştirin.

2. Kitapları ortadan sondan okuyun. Sonra okumalarınızı birleştirin.

3. İşe giderken farklı yollardan gitmeye çalısın. Değişik sokaklardan, farklı caddelerden geçin. Böylece beyninizi otomatik pilot sisteminden çıkarırsınız.

4. 1’den 100’e kadar sonra 100’den 1’e kadar değişik şekillerde sayın.

5. Ormanda geziye çıkıp üçerli beşerli ağaçları sayın. Bir ağacı işaretleyip 1-2 km gittikten sonra tekrar işaretlediğiniz ağacı bulmaya çalışın.

6. Sabahları gözleriniz kapalı duş alın. Lifinizi, sabununuzu, şampuanınızı el yordamıyla bulun. Böylece dokunma duyunuz gelişir.


7. Sağ elini kullananlar sol, sol elini kullananlar sağ elle diş fırçalamayı, saç taramayı denesin. Beynin farklı bölgeleri uyarılmış olur.


8. Aracınıza bindiğinizde gözlerinizi kapatın. Kontağın, sileceklerin, radyonun, el freninin yerlerini düşüncelerinizi yoğunlaştırarak bulun.


9. Çalışma masanızda aromalı nesneler bulundurun. Taze ve hoş kokular yeni düşünce çağrışımlarını beraberinde getirir. Değişik kokularda tütsüler yakın. Çeşitli kokular sürün.

10. Yabancı dil biliyorsanız filmleri Türkçe altyazı ile izleyip, İngilizcesi ile Türkçe çevirileri karşılaştırın.

11. Yemeklere her zaman aynı saatte çıkmayın. Bir saat önce ya da sonra çıkarak rutinden kurtulun. Hatta saatinizi farklı kolunuza takın. 


12. Arasıra daha önce hiç yapmadığınız yemekleri yapın. Sadece tad alma duyunuzu değil, beyninizi de besleyin. Değişik malzemelerden değişik yemekler ortaya çıkarmaya çalışın.


13. Futbol, basketbol, hentbol, tenis gibi sportif karşılaşmaları izliyorsanız faul, ofsayt, skor, atak, taç gibi maçların içinde geçen olayları hafızanızda tutmaya çalışın.

14. Bulmaca, sudoku, zeka soruları çözün. Elinize sözlük alıp, kelimelerin anlamlarını bilmeye çalışın.

15. Yemek yerken her zaman aynı sandalyeye oturmayın. Ara sıra ailenizin masadaki oturma düzenini değiştirin.

16. Bulutları izleyip, bulutların aldığı şekillere anlam vermeye çalışın.

17. Yolculuk yaparken tabelaları sayın. Kalan km’leri bilmeye çalışın.

18. Karşılaştığınız insanların yaşlarını, mesleklerini, doğdukları yerleri tahmin edin.

19. Gideceğiniz yeri kaç adımda gidebileceğinizi tahmin edip, sayarak yürüyün. Her seferinde tahmininize daha da yaklaştığınızı göreceksiniz.   

20. Teybe çok farklı ve tiz sesler kaydedin. Arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde hangi sesin neye ya da kime ait olduğunu tartışın.

www.beyingucudergisi.com  

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA