• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beş kişi Erdoğana suikast hazırlıyordu
08 Mart 2009 Pazar 14:31

Beş kişi Erdoğan'a suikast hazırlıyordu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a dün Adana'da saldırı düzenleyecekleri iddiasıyla 5 kişi gözaltına alındı. İşte şok gelişmenin ayrıntıları:

Başbakan Erdoğan, dün Hatay'da yaptığı mitingin ardından Adana'ya geldi. Şakirpaşa Havalimanı'nda karşılanan Erdoğan İstasyon Meydanı'ndaki miting alanına konvoy eşliğinde gitti. Yaklaşık 1 buçuk saat gecikmeli başlayan miting öncesi İl Emniyet Müdürlüğü'ne bir ihbar geldi. İhbarı değerlendiren güvenlik güçleri, bir kişiyi gözaltına aldı. Yapılan sorgulamanın ardından Ergenekon örgütüyle bağlantısı olduğu öne sürülen ve isimleri gizli tutulan 4 kişi daha gözaltına alındı. Önce Başbakan Erdoğan'a yumurta atan kişilerin gözaltına alındığı bilgisi verililerken, daha sonra söz konusu kişilerin Başbakan Erdoğan'a saldırı planladığı öğrenildi. Başbakan Erdoğan, dün akşam saatlerinde Adana Valiliği'ne yapacağı ziyaretini iptal ederek parti teşkilatıyla birlikte fuar alanında akşam yemeğine katıldı. Erdoğan geceyi Polisevi'nde geçirdi. Dünya Kadınlar Günü sebebiyle sabah saatlerinde partili kadınlar ellerinde çiçeklerle Başbakan'la görüşmek istedi. Oyuncak beklentisinde olan çocuklar da sıraya dizildi. Ancak Başbakan aracından partilileri selamlarken yapacağı miting için karayoluyla Mersin'e gitti.

Adana Valisi İlhan Atış gözaltıları doğrularken, söz konusu kişilerin sorgusunun devam ettiğini söyledi.

"Ergenekon bağlantısı konusunda henüz net bir şey yok." diyen Vali Atış, yarın daha kapsamlı bir açıklama yapacaklarını duyurdu.

Vali Atış, valilik ziyaretinin güvenlik gerekçesiyle ertelenmediğini vurgulayarak , "Fuar alanında yapılacak yemeğe katılanların bekletilmemesi için program iptal edilmiştir." diye konuştu

BAŞBAKAN TEHDİT ALIYORUM DEMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İtalya'daki ''Temiz Eller Operasyonu'' sırasında savcının ''Eğer hükümet benim arkamda durmasaydı ben temiz eller operasyonunu gerçekleştiremezdim'' şeklinde açıklaması olduğunu hatırlatarak, ''Türkiye'de şimdi bizim yaptığımız bu'' dedi.

Erdoğan, ''Şimdi tabii ki tehditler oluyor. Bu tehditler maalesef içerden, dışarıdan oluyor, ama biz bugüne kadar bu konularla ilgili arkadaşlarımıza gerekenleri söylüyoruz. Onlar da yürüyor. Yani o kadar ilginç şeyler oluyor ki bunu siz Başbakan olarak dahi anlattığınız zaman mevcut durumda bunlar anormal olarak kabul ediliyor. Ancak bunları belki belli bir süre geçtikten sonra hatıralarınızda yazacaksınız'' diye konuştu.

''Diyarbakır dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığınız bir açıklama var; 'Gerekirse bir bedel öderim'' dediniz çetelerle, Ergenekon ile mücadele konusunda. Böyle bir açıklama yapmaya neden ihtiyaç duydunuz? Bir tehdit mi var yoksa sıkıntılı başka bir mevzu mu var. Niye bedel ödeyebileceğinizi var sayıyorsunuz? sorusuna Erdoğan, ''Şimdi tabii ki tehditler oluyor. Bu tehditler maalesef içerden, dışarıdan oluyor, ama biz bugüne kadar bu konularla ilgili arkadaşlarımıza gerekenleri söylüyoruz. Onlar da yürüyor. Yani o kadar ilginç şeyler oluyor ki bunu siz Başbakan olarak dahi anlattığınız zaman mevcut durumda bunlar anormal olarak kabul ediliyor. Ancak bunları belki belli bir süre geçtikten sonra belki hatıralarınızda yazacaksınız'' yanıtını verdi.

''Ergenekoncu tehditlerden mi söz ediyorsunuz?'' sorusu üzerine Erdoğan, ''Onlar var, onların dışında var. Dışarıdan dediğim bunlar ülke içinden, ülke dışından var, ama biliyorsunuz mafya, çete bu tür şeylerin zaten tabiatında, ruhunda var. Dünyada bunun örnekleri zaten görülmüş. Kaldı ki biz Türkiye olarak onların düştüğü duruma hiç düşmememiz lazım, ama bu Hükümet bir şeyi başarmıştır bu ülkede. Nedir o? Yani insanımız büyük ölçüde en azından bu tür şeylerde bir güven noktasına gelmiştir. Artık güvenebiliyor'' diye konuştu.

''Talep beklenti var mı?'' şeklindeki soruya karşılık Erdoğan ''Talep de zaten var, beklentiler var. Bu büyük ölçüde başarıldı'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA