• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bedelli askerlik çıkacak, çıkmayacak...
20 Kasım 2009 Cuma 00:36

Bedelli askerlik çıkacak, çıkmayacak...

Son olarak 28 Şubat 1998 asker muhtırasından üç yıl bozulan ekonomiye katkı için paralı askerlik yasası çıkarılmıştı.
Türkiye, geçmişte her on yılda bir militarist darbeler yaşamış ve yine her darbeden sonra sürekli para askerlik düzenlememesi yapmış. Son olarak 28 Şubat 1998 asker muhtırasından üç yıl bozulan ekonomiye katkı için paralı askerlik yasası çıkarılmıştı.

Bedelli askerlik bekleyenler seslerini duyurmak için internet üzerinden "Bedelli Bekleyenler" adıyla bir platformu kurdu. Platformun üyesi zamanla o kadar çoğalmışki sayıları 17 bini geçti. Kurdukları "www.bedelliaskerlik2009.net" adlı internet sitesiyle de 'bedelli askerlik' taleplerini dile getiriyorlar.

Platform üyeleri açıklamalarında, "Bizler bütün olumsuzluklara rağmen girişimci ruhunu harekete geçiren vatan evlatlarıyız. Bizler Türkiye’yi hak etmiş olduğu “muasır medeniyetler seviyesine” çıkarmayı amaç edinen Türk Genç girişimcileriyiz. Bu süreçte “bakaya”, “yoklama kaçağı” durumuna düşmüş vatan evlatlarıyız. Bizler, bu çok verimli zamanımızda askerlik görevini ifa edememenin burukluğunu da yaşıyoruz. Vatanımız için canını her zaman vermeye hazır Türk Gençleri olarak, Ülkemizin bize en çok ihtiyaç duyduğu alanda hizmet vermemizin Türk Milletinin geleceği açısından çok büyük önem taşıdığına inanmaktayız" diyor.

27 Nisan 2007 askeri bildirisinin üzerinden iki yıl geçti ve askerlik görevini ifa etmemiş gençlerin en önemli gündem maddesi yine paralı askerlik haline geldi. Sokaklarda paralı askerlikle ilgili gençlerin nabzı tutuuldu. Henüz askerlik görevini ifa etmemiş gençler askerlik konuysunda ne düşündüğünü soruldu.

Askeriğini yapmamış yüz gençten yüzde 69,7'si hemen paralı askerliğin çıkarılması istiyor. Paralı askerlik bekleyenlerin oranıysa yüzde 69,7. Paralı askerliği adil bulmayanların oranı yüzde 11,2'yi bulurken, parası olmadığı için karşı çıkanların oranı yüzde 12,1, fikri olmayanlarsa yüzde 7.

 
timeturk
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA