• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başörtüsüne açılım ne zaman?
24 Ekim 2009 Cumartesi 17:07

Başörtüsüne açılım ne zaman?

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu sözcüleri, devlet yetkililerinden şimdi de başörtüsü açılımı beklediklerini söyledi.

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu, Kayalıpark'ta bir basın toplantısı düzenledi. Platform adına konuşan Bayram Vanlı, başörtüsü açılımının çok tabi olduğunu dile getirdi.

Başörtüsü yasağından dolayı, pek çok genç kız ve ailesinin acı çektiğini kaydeden Vanlı, Müslüman Anadolu toplumu içinde başörtülü kadının hatırı sayılır bir yeri olduğunu dile getirdi. Vanlı, "Başörtülü Müslüman kadın, bu topraklara rengini veren İslam dininin müntesiplerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Onların acısı, Müslüman toplumun acısıdır. Öyleyse Müslüman toplumun acısına son verilmeli ve kızlarımızın gözyaşının dinmesi için ne geriyorsa yapılmalı." dedi.

"Laikçi zihniyet sosyal hayatın içinde de başörtüsüne ve dini değerlerin varlığına tahammül edemiyor" diyen Vanlı , "Bunun en son örneği anaları ve eşleri çarşaflı olan Çanakkale yiğitlerinin medfun olduğu şehitliğe yapılan ziyaret sırasında başörtülü bir kızın varlığına hazmedemeyip otobüsten indirilmesi ile yaşanmıştır." diye konuştu.

Başörtüsü ve onun üzerinden İslami değerlere uygulanan yasakların anlamsız ve tutarsız olduğunu dile getiren Vanlı, şu ana kadar başörtüsü probleminin çözümüne yönelik getirilen önerilerin de bir o kadar anlamsız ve tutarsız olduğunu ifade etti.

Özellikle başörtüsüne getirilmeye çalışılan standardın anlamsız ve tepeden inmece olduğunu söyleyen Vanlı, şunları kaydetti, "Her şeye nizam getirmeye alışmış merkeziyetçi devlet anlayışı, kendini bu hususta da tutamamış ve bir 'türban' modeli oluşturmaya çalışmıştır. Bir defa şunun bilinmesi gerekir. Başörtüsü bir resmi elbise değildir. Devletin bu meselede ne tasarruf hakkı vardır ne de tanımlama. Başörtüsü ilahi bir emirdir ve Müslüman kadının olmazsa olmazlarındandır. Onun standartlarını ancak Allah belirler. Bu böyledir, çünkü başörtüsü dini bir rükündür ve dinin sahibi Allah'tır. Bu hususta asla pazarlık edilemez ve pazarlık teklifi dahi yapılamaz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA