• Konya31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başörtüsü Platformları Konya’da buluştu
15 Kasım 2009 Pazar 15:54

Başörtüsü Platformları Konya’da buluştu

Konya yılın en anlamlı buluşmalarından birine ev sahipliği yaptı

Konya yılın en anlamlı  buluşmalarından birine ev sahipliği yaptı. Türkiye çapında her cumartesi başörtüsüne özgürlük için bir araya gelen Başörtüsü Platformları Konya’da buluştu. Kayalı Park’ta gerçekleştirilen programa Başörtüsü Platformlarının temsilcileri katıldı.  

 

Konya İnanç Özgürlükleri Platformunun organizasyon çerçevesinde

Başörtüsü Platformları Konya Buluşması yapıldı. Platformlar başörtüsü konusunda tek yürek olduklarını ve bu konuda yılmadan mücadele edeceklerini dile getirdiler.

 

Buluşmaya platformların yaptığı açıklamalar damgasını vurdu. Afyon, Akşehir, Akyazı, Ankara, Antalya, Batman, Bilecik, Bozüyük, Bursa, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Isparta, İstanbul Özgür-Der, İzmir, Karaman, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Sakarya, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak-Ereğli’den çeşitli derneklerin katıldığı buluşmada, başörtüsünün Türkiye’de büyük bir sorun olduğunu, başörtüsüne karşı bir zulüm yapıldığını, bu zulüm konusunda sonuna kadar direnişlerine devam edeceklerini dile getirdiler.

 

Başörtüsü Platformu Konya Buluşması çerçevesinde konuşma yapan dernek ve kurum yetkilileri Türkiye’deki başörtüsü sorununun bir an evvel giderilmesi gerektiğinin altını çizdiler. Ravza Eğitim Kurumları Başkanı Halis Nükte, başörtüsüne karşı yapılan yaptırımların çok yanlış olduğunu dile getirerek, “Bu zulme karşı mücadelemiz devam edecektir. Allah bu yolda gücümüzü artırsın” dedi. İMKANDER başkanı Canan Bezirgan ise başörtüsü kullananların hemen her yerde mağdur edildiklerini dile getirerek, “Başörtülü anneler çocuklarını yemin törenleri için askeriyeye giremiyor, namaz kılan çocuklar ötekileştiriyor. Bu olaylar gerçekten çok kötüdür. Bizim ve biz gibilerin yaptığı mücadeleler olmasaydı şu an başörtülüler daha fazla hor görülecekti” diye konuştu. Tüm platformlar adına konuşma yapan Sakarya Başörtüsü Platformu’ndan Kadrican Mendi, başörtüsü yasağının salt bir yasak olmadığını, kimlik üzerine yapılmış bir yasak olduğunu söyledi. Kız çocuklarının sekiz yıllık eğitimleri ve lise hayatları boyunca da örtünmelerinin yasak olmasını eleştiren Mendi, “Bu çağlardaki çocuklar velilerinin denetimi altındadır. Bu konuya velilerin karar vermesi daha doğru olur” dedi.

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu HEDA-DER başkanı Muammer Durmaz,  İnsan olmak ve insanlığın farkına varmanın, oluş bilincine sahip olmakla mümkün olduğunu söyleyerek,  “Oluş bilinci ise idrak ve farkına varmayı zorunlu kılar. Farkına varmak, ayırt ettirir. Ayırt etmek taraf olmaktır. Taraf olmak, insan olmanın getirdiği bir, zorunluluktur. Ya hakka taraf olunur ya da batıla... Tarafsızlık diye bir şey olmaz. Tarafsızlık denilen şey, tarafını belli etmemektir. Bir yönelişin üstünü kapatmaktır.Taraf olmak, özne olmayı gerektirir. İnançta, amelde, eylemde ve her şart altında yapılması gereken fiilin, faili olmayı kabullenmek demektir. İnanan insan taraf olan insandır. Ve m san inandığı kadar insandır. Farkındayız. Bilincimiz ve şuurumuz yerinde. Yani tarafız. Yani inanıyoruz. Yani insanız” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından Grup Yürüyüş mini bir konser verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA