• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aylarca süren eziyet bitiyor: Tek tuşla...
15 Temmuz 2009 Çarşamba 09:41

Aylarca süren eziyet bitiyor: Tek tuşla...

1994 öncesi sigortalı ilk işe giriş bildirgeleri ile 1974 yılından önceki döneme ait bordrolar halen arşivde dosya olarak saklanıyor.
Kayıtlarıelektronik ortama aktarmak için çalışma başlatan SGK, tek tuşla bilgilere ulaşıp bir haftada maaş bağlayacak.

Uzun yıllar çalışıp emeklilik hayali kuranlar artık maaşa kavuşmak için uzun süre beklemeyecek. Kamu ve özel sektörde çalışmış olanların hizmet sürelerinin toplanmasının bir yılı bulduğunu hesaplayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), çözüm için harekete geçti. Dosyalar tek tek incelenerek bütün sigortalıların hizmetleri elektronik ortama aktarılıyor. 2010'da tamamlanması beklenen çalışma, vatandaşın tek tuşla emekli olmasını sağlayacak. Maaş bağlanmasıyla ilgili yazışma süreci de ortadan kalkacak. Emeklilik başvurusu yapan kişinin bütün çalışmaları anında kurum ekranında gözükeceği için bir haftada maaş bağlanmış olacak.
SGK'nın aldığı eleştirilerin başında emekli maaşlarının geç bağlanması geliyor. Emeklilik hak eden çok sayıda vatandaş, başvurusunun ardından aylarca beklemek zorunda kalıyor. Özellikle birkaç değişik işyerinde ya da ayrı kentlerde çalışanların emeklilikleri hayli zaman alıyor. Bunun nedeni ise kurumun arşivlerdeki çalışma kayıtlarını, yazışmalar yoluyla il müdürlüklerinden talep etmesi. Örneğin hem Erzurum hem İzmir hem de Mersin'de çalışmış bir kişi, emeklilik başvurusu yaptığında bu kişi için üç ayrı il müdürlüğüne yazı yazılarak hizmet dökümü isteniyor. O iller, arşivlerine inip o kişiyle ilgili hizmet dökümünü çıkarıyor. Kişinin hem Bağ-Kur hem de SSK'da çalışması varsa bu kez kurumlararası hizmet birleştirmesi gerekiyor. Bütün bu yazışmalar sebebiyle vatandaşlara maaş bağlama süreci uzuyor.

1994 öncesi sigortalı ilk işe giriş bildirgeleri ile 1974 yılından önceki döneme ait bordrolar halen manuel ortamda. SGK'nın maaş bağlama taleplerine yetişebilmesi için bu verilerin elektronik ortama aktarılması gerekiyor. Kurum bu amaçla manuel ortamdaki dosya ve kayıtların elektronik ortama aktarılması için çalışma başlattı. Dosyalar elektronik ortama aktarıldığında emeklilik başvurusu yapan vatandaşın bütün çalışmalarına tek tuşla ulaşılacak. Böylece vatandaşın maaş için aylar süren bekleyişi sona erecek. Emekli maaşları bir hafta içinde bağlanacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA