• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amaç et yemek olmamalı!
25 Ekim 2012 Perşembe 13:47

Amaç ''et yemek'' olmamalı!

Allah rızası için kurban kesmek, hem birey hem de topluma önemli katkılar sağlıyor. Yardımlaşma bilinci oluşuyor, saygı ve sevgi duyguları hakim oluyor.
Allah rızası için kurban kesmek, hem birey hem de topluma önemli katkılar sağlıyor. Yardımlaşma bilinci oluşuyor, saygı ve sevgi duyguları hakim oluyor.
Yüce Allah’ın rızasını kazanmak için yerine getirilen kurban ibadeti, hem fert hem de toplum için büyük önem taşıyor. İnsanları cimrilik zırhından kurtarıyor, yardımlaşma ve dayanışmaya vesile oluyor
Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saffet Köse, kurban kesmenin çok yönlü bir ibadet olduğunu söyledi. Köse “Bugün kurban İslam’ın bir tebliğ aracı haline de gelmiştir. Müslüman ülkelerdeki bir takım kurum ve kuruluşlar dünyanın en ücra köşelerinde hiç hayvan kesilirken görmemiş, bir yudum ete muhtaç insanların ihtiyaçlarını kurban yoluyla karşılayarak İslam’ın da tebliğinde bulunmuş oluyorlar” dedi.

Kurban ibadetinin, insan davranışında olumlu değişikliklere vesile olduğunu belirten Köse, kurban kesmenin fedakarlık bilincini artırdığını belirtti. Köse, amacın “et yemek” olmaması gerektiğini ifade ederek “Asıl olan Allah’a adanmışlık duygusunun hâkim olması ve bir ibadetin yerine getirilmesidir. Bu da ihlâs ve samimiyetle yapılmalıdır” dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA