• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aklınızı kullanın bedavaya konuşun !
12 Nisan 2009 Pazar 16:49

Aklınızı kullanın bedavaya konuşun !

Küresel ekonomik kriz, insanı her alanda tasarrufa zorluyor.
Son yıllarda artış gösteren iletişim giderleri, tasarruf denilince akla ilk gelen kalem oldu. Farklı iletişim araçlarına yönelen pek çok tüketici; büyük firmaların kullandığı sistemleri evlerine taşıyor. Bu farklı iletişim araçlarının başında, dünyada hızla gelişen ve "internet protokolü üzerinden ses" anlamına gelen "VoIP (Voice Over IP)" teknolojisi var.

Telefon görüşmesi sağlayan VoIp, artık evlerde de kullanıyor. Dünyada VoIp hizmeti veren Web Call Direct, VoIp Wise, Budgets Sip, Nonoh, PoivY ve VoIp Buster gibi 200'e yakın firma bulunuyor. Bunlar, mevcut telekomünikasyon şirketlerinden çok daha ucuza telefon görüşmesi yaptırıyor ve sabit ücret de almıyor. Aynı zamanda faks hizmeti veren VoIp ile çoklu görüşme de yapılabiliyor. Bazı firmalar, Türkiye'deki Türk Telekom aboneleriyle ücretsiz görüşme sağlıyor. Firmaların bir kısmı da haftalık 400 dakikaya kadar ücret almıyor. Kimileri de Türk Telekom aboneleriyle 1, cep telefonlarıyla dakikası 9 kuruşa görüşme imkanı veriyor.

VoIp teknolojiyi bir yıldır evinde kullananlardan Özlem Polat: "Şirket bana, üç ay boyunca haftalık 400 dakika ücretsiz konuşma verdi. Bunu zaten dolduramadım. Üç ayın sonunda da başta yatırdığım 10 avrodan, konuştuğum kadar ücret ödemeye başladım. Bir yıl oldu, hâlâ o parayı bitiremedim." diyor.

KC-Int Research&Call Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Kardeş, "VoIp'te dünyanın her yerindeki sabit telefonları 10, cep telefonlarını 90 kuruşa aramak mümkün. Hizmet aldığım firma, Almanya'la ücretsiz görüşebilmemize imkan sağlıyor. Bunun için de Almanya'da kurduğum şirketi İzmir'den yönetiyoruz." şeklinde konuşuyor.

VoIp nedir, nasıl kullanılır?

VoIP (Voice Over Internet Protocol), data hatları üzerinden ses verisi göndermek için kullanılan bir sistem. Bilgisayarda bulunan bir program veya telefona bağlanan bir parçayla internet üzerinden görüşme imkanı veriyor. MSN veya ICQ gibi programlardan farkı ise sabit ve cep telefonlarıyla da görüşme imkanı sunması. PC'ye kurulan sistem sabit telefona aktarılmak istendiğinde, VoIp özelliği olan bir modem gerekiyor. VoIp ayarları yapılarak modem açık olduğu sürece bilgisayarı açmadan da arama yapabiliniyor. Her VoIp'in kendi numarası bulunuyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA