• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akıl ehliyeti yerinde çıktı
12 Kasım 2009 Perşembe 13:32

Akıl ehliyeti yerinde çıktı

Konya'da kaybolduktan 33 gün sonra, öldürülüp cesedinin sobada yakıldığı ortaya çıkan Beyza Çökekoğlu'nun katil zanlısının akıl sağlığının yerinde
Konya'da kaybolduktan 33 gün sonra, öldürülüp cesedinin sobada yakıldığı ortaya çıkan Beyza Çökekoğlu'nun katil zanlısının akıl sağlığının yerinde olduğuna dair rapor verildi. Türk Ceza Kanunu'na göre katil zanlısına ömür boyu hapis cezası verilebilecek.
Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 4 yaşındaki Beyza Çökekoğlu'nun öldürülerek yakılması davasının 2. duruşması bugün yapıldı. Mahkemeye tutuklu sanık İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan Kezban Uslu katılmazken, Beyza'nın annesi Asuman, babası Seyit Çökekoğlu ve müşteki avukatı katıldı. Mahkeme heyeti, sanıkla ilgili olarak Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ndeki raporların da İstanbul'a gönderilmesini istedi. Heyet, Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi'nden gelen "cezai ehliyetitamdır" raporunun ardından, sanığın bir dahaki duruşmaya getirilerek ifadesinin alınmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

RAPORDA, "AKIL HASTALIĞI YOKTUR" DENİLDİ
İstanbul Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi'nde yapılan muayene ve müşahedede cinayet zanlısı Kezban Uslu'nun düzenli beslenip uyuduğu ve çevresinde davranış bozukluğu olmadığı gözlendiği belirlendi. Psikiyatrik muayene ve psikogram sonrasında 2 profesör, 1 doçent doktor ve 2 doktor, zanlı hakkında karar verdi. Kararda, "Sanık Kezban Uslu'nun cezai ehliyetini etkileyecek veya ortadan kaldıracak herhangi bir akıl sağlığı ile zayıflığı tespit edilmemiştir. Suç tarihinde ve ilerki günlerde akli bir
arızası olduğuna yönelik bulgu olmadığından çocuğu veya kendini savunamayacak kişiyi öldürmek suçuna karşı cezai ehliyetinin tam olduğunu bildiririz" denildi.

ÖMÜR BOYU HAPİS YATACAK
Adli Tıp kararının ardından sanık Kezban Uslu hakkında, Türk Ceza Kanunu'nunun 82/1 maddesinin E ve H bendinde yer alan, "Çocuğu ya da beden ve ruh bakımından kendini savunamayacak durumda bulunan kişiyi öldürme ile delilleri ortadan kaldırma" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilebilecek. Mahkeme heyeti bu cezayı verirse ömür boyu hapis yatacak olan cinayet zanlısı kadın, hücre cezasına bile çarptırılabilecek.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Konya'nın merkez Meram ilçesi'nde 30 Nisan sabahı evlerine yüz metre uzaklıktaki marketten ekmek ve yumurta alan 4 yaşındaki Beyza Çökekoğlu, dönüşünde kaybolmuştu. Konya Cinayet Bürosu dedektiflerinin 33 gün süren çalışmasının ardından "Beyza'yı evinin önüne kadar bıraktım" diyen ve aramalara katılan komşu Kezban Uslu'nun çocuğu öldürerek sobada yaktığı kanaatine varılmıştı. 2 çocuk annesi cinayet zanlısı Kezban Uslu, 25 Aralık 2008 tarihinde ölen kızı sebebiyle Beyza'yı kıskanıp çocuğu kaçırdıktan
sonra kızının oyuncaklarıyla oynamadığı için öldürdüğünü itiraf etmesinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

OLAYI SOĞUKKANLILIKLA ANLATMIŞTI
Sanık Kezban Uslu ifadesinde, "Bir çocuğumu kaybettiğimden dolayı bunalımdaydım. Olay günü Beyza markete gelmişti, ben de oradaydım. Marketten beraber döndük, ben kapıyı açık bıraktım o da peşimden içeri girdi. Ölen kızım Ayşegül'ün oyuncaklarıyla oynamaya başladı, birden ağladı. Sesi duyulmasın diye korkup ağzını kapattım. Beyza direnince boğazını sıktım, elimde yığılıp kaldı. Ayıltmaya çalıştım, su tuttum, suni teneffüs yaptım, kendine gelmedi. Ortada bırakıp komşuya gidip kahvaltı yaptım. Tekrar eve
indim, cesedi sobaya koydum, üzerine elbiseler koydum. Bu sırada aile, çocuklarını aramaya başladı, benim eve de baktılar ama sobaya bakmadılar. Onlar gidince cesedi sobada yaktım. Yanmayan kafatasını kırarak tekrar yaktım. Külleri de çöpe attım" demişti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA