• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdurrahman Dilipaka destek çığ gibi
20 Ağustos 2009 Perşembe 18:57

Abdurrahman Dilipak'a destek çığ gibi

Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Güven Erkayanın ölümü sonrası 'hakkımı helal etmiyorum' diye yazdığı için tazminata mahkûm edilip evi satılan Dilipak'a destek yağdı.
Hakkımı helal etmiyorum” ifadesi yüzünden Vakit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak'ın tazminata mahkûm edilmesine ve evinin satılmasına her çevreden çığ gibi tepki gelmeye devam ediyor.

Kararı, ‘antidemokratik’ ve ‘sansür çabası’ olarak değerlendiren kamuoyu, verdikleri mesajlarda “Biz de hakkımızı helal etmiyoruz” dediler
Vakit Gazetesinde 'biz de hakkımızı helal etmiyoruz' başlığı ile verilen habere göre Dilipak'ın mahkumiyeti konusunda siyasiler, gazeteciler ve STÖ temsilcileri şunları söyledi:

* AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş: Orantısızlık var. Basın özgürlüğü açısından da sıkıntılı bir durum. Eleştiri yapılmadan yazarlık yapılamaz.

* SP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Vehbi Hatipoğlu: Basın emekçisinin zar zor şartlar altında oluşturduğu imkânlarla aldığı evinin, fikirlerinden dolayı satılmasını esefle karşılıyorum. Demokratik ülkelerde basın özgürlüğü kısıtlanamaz.

* Saadet Partisi’nin hukukçu kurmaylarından Şeref Malkoç: İnsanların düşüncelerini ifade etmesinin ne gibi sakıncası olur? Mahşeri vicdanda bu kararın yeri yoktur.

* BBP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Öznur: Darbecilere, cuntacılara, mafyaya, çetelere karşı çıkan insanların susturulmaya çalışılması; ancak faşist ve militarist rejimlerde olur. Böyle bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değildir.

* DP eski lideri Süleyman Soylu: Düşünce ve ifade özgürlüğünde geldiğimiz durum demokratik kabızlıktır. Ben de 28 Şubat’ta tarafım. Ben de hakkımı yapılan uygulamalardan dolayı helal etmiyorum.

* Demokratik Üniversite Platformu Başkanı Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu: Bu karar özgürlükleri kısıtlama gayretidir. Korkutmaya yönelik bir hamledir. Yazarlar mert ve açık olmak zorundadır. Bu engellenemez. Yargının bağımsız ve özgürlükçü olmadığı da ispatlanmıştır.

* İnsan Hakları aktivisti Şanar Yurdatapan: Bir insanın kendi düşüncelerini söylemesi, hakkını helal edip etmemesi kendi bileceği iştir. Bu, mahkemeleri ne ilgilendirir? Deli saçması bir durum…

* MÜSİAD Ankara Şube Başkanı Hüdaverdi Çakır: Demokratikleşme yolunda atılan bunca adıma karşın, fikir özgürlüğüne tahammül edemeyenlerin varlığını görmek vicdanları sızlatıyor. Sayın Dilipak’a reva görülen uygulama yargısız infazdır.

* Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci: Dilipak’a reva görülen muamele, Türkiye’de yargının köklü bir açmaz içinde olduğunun göstergesi olmuştur. Yargının militarist statükoyu koruma rolüne sıkı sıkıya bağlı olduğunu bu kararla bir kez daha gördük.

* Gazeteci Yazar Şamil Tayyar: Yargı siyasallaşmıştır. Ergenekon’un en güçlü olduğu alanlardan birisi yargıdır. Ergenekon soruşturmasının eksik kalan kısmı da yargıdır. Yargıdaki Ergenekon temizlenmeden adaletin tecelli etmesi mümkün değildir. Mevcut durum demokrasinin önünde büyük bir engeldir. Sorun basit bir basın özgürlüğü sorunu değildir, rejim sorunudur.

* Gazeteci Yazar Ali Bulaç: Kabul edilir bir durum değil. Ülkenin en önemli yazarlarından birinin bu muameleye maruz kalması, aslında Türkiye’de düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engellemelerin kaldırılmadığının da göstergesidir.

* Gazeteci Yazar Alper Görmüş: Son derece adaletsiz bir durum. ‘Yargıdır ne yapalım’ deme lüksümüz yok. Bu çok açık siyasi bir karardır. Hukuki değildir.

* Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay: Hukuk, adalet, insan hakları, basın özgürlüğü, yasaksız demokrasi, bu kararla çiğnenmeyen ilke kalmadı.

* Mazlum-Der Ankara Şube Başkanı Üstün Bol: Anayasal sisteme karşı hukuk dışı oluşumlar içerisinde olanlara, seçimle işbaşına gelen iktidarları devirmek için karanlık odalarda planlar yapanlara, 28 Şubat darbesinde hakları çiğnenen, aşağılanan, işlerinden atılan, sağlık hizmetlerinden faydalandırılmayan, eğitim hakları engellenen tüm

Değişik gazetelerde yazan meslektaşları, Dilipak’ın karşı karşıya kaldığı muameleye tepki gösterdi. Mehmet Barlas, Nazlı Ilıcak, Yavuz Donat, Necati Doğru, Fatih Altaylı ve Akif Beki, bir yazarın düşüncelerinden ve düşüncelerini yazmaktan dolayı evinden olmasını haksızlık olarak gördü.

Yavuz Donat / Sabah Gazetesi

BUNDAN DERİN ÜZÜNTÜ DUYDUM-
Haberi bu sabah okudum ve son derece üzüldüm. Söyleyecek başka bir söz bulamıyorum. Bırakın evini, en ufak bir eşyasının satılması hoş bir şey değil. Türkiye eninde sonunda uzlaşma ve barışmayı öğrenecek. Ama bu tür olaylar hiç güzel değil. Bir gazetecinin evinin satılması haber olmamalı, evi satılmamalı. Böyle bir olayın düşmanımın bile başına gelmesini istemem. 1963’den bu yana gazetecilik yapıyorum. Bu olaydan derin üzüntü duydum. Ben de zamanında eleştirilerde bulundum ama karşı taraftan hoşgörü gösterenler oldu. İnsanların hoşgörü göstermesi gerekiyor. Meslektaşıma çok geçmiş olsun diyorum.

Fatih Altaylı / Habertürk Gazetesi

BU UYGULAMA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE BÜYÜK SEKTEDİR
Bu hakikaten olacak bir şey değil. Türkiye’de basın özgürlüğü konusunda kısıtlamaların olduğunu bu olayla bir kez daha gördük. Bu kadar ağır cezaların verilmesi, basın özgürlüğüne büyük sekte vuruyor. Abdurrahman Dilipak’a geçmiş olsun dileklerinde bulunuyorum.

Mehmet Barlas / Sabah Gazetesi

EGEMEN GÜÇLER, YARGIYI KULLANIYORLAR-
Gazetecilerin fikirlerini açıklamalarından ötürü bu tür olayların gündeme gelmesine her zaman karşıyım. Özellikle 28 Şubat döneminde egemen güçler hukuku ve yargıyı her türlü özgür düşünceye karşı kullanmışlardır. Ayrıca yargının her kararı doğru değildir. Neticede Adnan Menderes de bir yargı kararı ile idam edilmiştir. Böyle bir olayı geçmişte ben de yaşadım. Eşimin yazmış olduğu bir yazıdan dolayı Güven Erkaya’ya ölmeden önce tazminat ödemeye mahkûm edilmiş ve ödemiştim. Ben Abdurrahman’ı çok severim. Böyle bir olayı yaşamasına gerçekten çok üzüldüm. Kendisine geçmiş olsun diyorum.

Necati Doğru / Vatan Gazetesi

DÜŞÜNCESİNİ AÇIKLADIĞI İÇİN BÖYLE BİR CEZA VERMEK DEMOKRASİYE UYMAZ-
Bu olayı doğru bulmuyorum. Eğer bir fikir özgürlüğü varsa, Abdurrahman Dilipak düşüncelerini açıkladığından ötürü cezaya çarptırılıyorsa, bunu hukuk devletinde demokrasi olan bir ülkede doğru bulmuyorum. Dilipak, gazeteciliğini kullanarak eğer yanlış karalama vurma gazeteciliği yapmışsa, o zaman adalet doğru bir karar vermiştir. Bunu iki şekilde düşünmek gerekiyor. Düşüncelerini açıkladığından dolayı ceza alıyorsa, bu doğru bir şey değil. Abdurrahman aynı zamanda benim hemşehrim olur. Yaşananlara üzüldüm, kendisine geçmiş olsun diyorum.

Nazlı Ilıcak / Sabah Gazetesi

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ENGELLEYEN BİR UYGULAMADIR-
Gazetecilerin yazdıkları yazılardan dolayı böyle yüksek miktarda tazminatlara mahkûm olması, gerçekten çok kötü bir durum ve basın özgürlüğünü engelleyecek bir hareket. Bu yapılanı kınıyorum. Bir gazetecinin böyle bir yüksek meblağlı bir şeyi ödemesi normal şartlarda çok zor. Gelişmeden gerçekten çok üzüntü duydum. Genelde yüksek tazminatlar gazeteciler üzerinde baskı uyguluyor. Gazeteciler öyle çok paraları olan insanlar değil. Meslektaşımın üzüntüsünü paylaşıyor ve geçmiş olsun diyorum.

Akif Beki / Radikal Gazetesi yazarı ve TV 24’ün Genel Yayın Yönetmeni

ÇİFTE STANDART KOKAN BİR KARAR-
Kişilerin hakaret karşısında korunma hakkı vardır. Dolayısıyla fikir ya da basın özgürlüğü, hakaret etme özgürlüğü değildir. Eğer hakarete uğradığını düşünen varsa, hukuk gerekli koruma mekanizmalarını çalıştırmak durumundadır. Fakat bu prensip de benim bakışım ama burada şöyle bir sorun var. ‘Hakkımı helal etmiyorum’u hakaret sayan bir yargının çok ağır bariz hakaretleri nasıl fikir hürriyeti kapsamında değerlendirdiğini çok gördük bu ülkede. Bu yüzden bu çifte standardı kabul etmiyorum ve etik bulmuyorum. Asıl mesele de bu zaten. ‘Hakkımı helal etmiyorum’ cümlesi eğer fikir hürriyeti kapsamına girmiyorsa, bu hakaret sayılıyorsa, yazıp çizilenlere herkes dönüp baksın. Abdurrahman Bey’e geçmiş olsun diyorum.

Milliyet Gazetesi Yazarı Hasan Cemal ise, “Herkes benim ne kadar özgürlüklerden yana olduğumu bilir” diyerek konudan haberinin olmaması sebebiyle sorularımıza cevap vermek istemediğini söyledi.

Kaynak: Vakit
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA