• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
30 yıldır şaşmayan dakiklik
22 Eylül 2009 Salı 13:11

30 yıldır şaşmayan dakiklik

Konya Otogarında, İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri gibi büyükşehirlerin aksine,
Konya Otogarında, İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri gibi büyükşehirlerin aksine, hareket saati gelen otobüslerin beklemesi bir yana, sırasını bozan otobüs 150 lira ceza alıyor.
     AA muhabirinin yaptığı araştırmaya göre, Konya Şehirlerarası Otobüs Terminali, çok göz önünde olmasa da 30 yıldır Türkiye'ye, düzeniyle ve disipliniyle örnek olmaya devam ediyor. Otogarda, bırakın hareket saati gelen otobüslerin beklemesini, sırasını bozan otobüse dahi para cezası uygulanıyor.
     Türkiye'ye adeta ''Otogar böyle de işletilir'' dersi veren Konya Otogarı, disiplini ve düzeniyle, Konya ile yeni çalışmaya başlayan, ilk otobüsleri geç kalktığı için ceza yiyen firmalardan bile takdir topluyor.
     Ulusoy firması Genel Koordinatörü Ahmet Gözen, seyahatle ilgili yayın yapan bir gazeteye verdiği demeçte, Konya Otogarı'nın disiplini, temizliği ve vatandaşlara sağladığı imkanları övdü.
    
     -BU DAKİKLİK NASIL SAĞLANIYOR?-
    
     Otogar yöneticileri, sağlanan örnek intizamın Konya'nın adeta bir geleneği haline geldiğini belirterek, şunları anlatıyor:
     ''Otobüslerin kalkışındaki dakiklik ve intizam İstanbul, Ankara ve İzmir ya da Türkiye'deki herhangi bir şehrin otogarında yok. Hareket saati gelen otobüs, yarım saat ya da 45 dakikaya kadar perondan ayrılmayabiliyor. Oysa Konya'da otobüsler, peron sıra numarasına göre düzenli olarak aynı anda hareket etmek zorunda...
     Zorunlu olarak biletli yolcu bekleyen otobüsler, yine perondan çıkıp ilerideki bekleme ceplerinde en fazla 2 dakika bekleyebilir. Bizim sistemimiz tıkır tıkır saat gibi işliyor.
     Vatandaşlar, kalkışta gecikme yaşanmadığı için, firmalar da herkese eşit davranıldığı için bu adaletli uygulamadan oldukça memnun.''
     Konya Otogarında, Otogar Müdürlüğü personeli haricinde 18 zabıta aktif olarak görev yapıyor, zabıtalar, iki kez üst üste zamanında perondan ayrılmayan firmaya daha yüksek oranlarda ceza kesebiliyor.
    
     -DİSİPLİNDEN ASLA TAVİZ YOK-
    
     52 otobüs peronunun bulunduğu Konya Otogarına, bir günde yaklaşık bin 500 yolcu otobüsü giriş çıkış yapıyor.
     Otogar Müdürü Ömer Lütfi Ersöz, ekibinin önceki yöneticiler gibi otogarın kurallarını hiçbir şekilde esnetmeden sürdürmeleri sayesinde başarıyı yakaladıklarını söyledi.
     Ersöz, genel bilet fiyatı indirim hakları konusunda vatandaşı ve otogar çalışanlarını sürekli bilgilendirdiklerini, vatandaşın çocuklar ve engellilere tanınan indirim haklarından yararlanmalarının da sıkı şekilde takipçisi olduklarını vurguladı.
    
     -BU NİZAMI İSTEYECEKLERE DESTEK SÖZÜ...-
    
     Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise Konya Otogarı'nın Türkiye'ye örnek olması dolayısıyla gerek kurallara uyan vatandaşı, gerekse bu düzenin devamını sağlayan, vatandaşı memnun eden, Konya'ya gelenlerde güzel bir intiba bıraktıran otogar yöneticilerine teşekkür etti.
     Akyürek, ''Biz burada tüm Türkiye'ye 'Otogar böyle de işletilir' mesajını veriyoruz. Otogar, bir kentin adeta aynasıdır. Diğer şehirlerin otogarlarında da aynı temizlik, düzen ve dakikliği görmek bizi mutlu eder. Bu nedenle, Konya'nın otogar işleyiş sistemi hakkında, talepte bulunan belediyelere eğitim ve uygulama desteği verebiliriz'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA