• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
17 Ağustos depremi bir daha yaşanmasın
17 Ağustos 2012 Cuma 16:02

'17 Ağustos depremi bir daha yaşanmasın'

Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fetullah Arık, ''Doğa olaylarının afete dönüşmesi kader olarak algılanmamalı ve gerekli önlemler alınarak...
 Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fetullah Arık, ''Doğa olaylarının afete dönüşmesi kader olarak algılanmamalı ve gerekli önlemler alınarak yeni 17 Ağustosların yaşanması önlenmeli'' dedi.
     Arık, oda binasında yaptığı açıklamada, 17 Ağustos 1999 yılında Gölcük'te yaşanan depremin üzerinden 13 yıl geçtiğini belirterek, hala o günün acısının yüreklerde yaşandığını dile getirdi.
     Ülkemizde deprem, heyelan, çığ ve sel gibi doğa olaylarının sıklıkla görüldüğüne dikkat çeken Arık, ''Ancak bilinçsizce verilmiş yer seçimi, mühendislikten uzak imar planları, düşük standartlardaki yapı üretimi ve denetimi gibi nedenlerden dolayı bu olaylar insani, sosyal ve ekonomik yıkımlara dönüşmektedir'' diye konuştu.
     Türkiye'nin önemli bir bölümünün afet riski taşıdığına dikkat çeken Arık, şunları kaydetti:
     ''Bu tür olayların afete dönüşmesini engelleyecek, zarar azaltıcı önlem ve düzenlemelerin yapılması, mevcut yaşam alanlarının sağlıklı ve güvenli bir hale getirilmesinin acil ihtiyaç olduğunu sürekli dile getirdik. Ancak Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki kanun ve uygulama yönetmeliği, sorunu iyi tanımlamayan ve risk yönetimini esas alan politikalar geliştirmekten uzaktır. Geldiğimiz noktada ülkemizde 5.5'in üzerinde deprem üretecek 485 diri fay veya fay segmenti olduğu tespit edilmesi, neredeyse tüm ülke coğrafyasının deprem tehdidi altında olduğu jeolojik gerçekliğini açık bir şekilde ortaya koymuştur. Doğa olaylarının afete dönüşmesi kader olarak algılanmamalı ve gerekli önlemler alınarak yeni 17 Ağustosların yaşanması önlenmeli.'' AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA