• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 İlde Operasyon
23 Şubat 2009 Pazartesi 03:05

10 İlde Operasyon

Mali Polis ölü veya alkol bağımlıları üzerine kurdukları şirketler aracılığıyla Sosyal Güvenlik Kurumunu dolandırdıkları tespit edilen 38 kişiyi gözaltına aldı.
Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, yaptıkları istihbarat çalışmaları sonucunda, bazı kişiler tarafından kurulan paravan firmalar üzerinden vatandaşların usulsüz şekilde sigortalı gösterilip sağlık hizmetlerinden faydalandırıldıkları, bu şekilde SGK'nın dolandırılarak devletin zarar uğratıldığını tespit etti.

Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, Ankara Cumhuriyet Savcılığının talimatları doğrultusunda geçen Cuma Ankara başta olmak üzere Antalya, Balıkesir, Eskişehir, Isparta, İstanbul, Konya, Manisa, Mersin ve Muğla'da ''Köşe'' adı verilen eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirdi.

Operasyonlarda 38 kişi gözaltına alınırken, bu kişilerin ev, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalarda farklı miktarlarda çek, senet, mevduat hesabı defterleri, tanzim edilmiş ve edilmemiş para makbuzları, 16 masaüstü bilgisayar, 4 dizüstü bilgisayar, 4 flash bellek, 43 değişik firma ve şahıslara ait kaşe, fatura koçanları, kesilmiş fatura ile irsaliyeli faturalar ve değişik firmalara ait şirket evrakları ele geçirildi.

-DEVLETİ 10 MİLYON TL ZARARA UĞRATTILAR-

Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen zanlıların sorgulamalarında, ölüler ya da alkol bağımlıları adına paravan şirket kurdukları, bu şirketlerin hiçbir şekilde vergi ve SGK primlerini ödemedikleri, sık sık adres ve şirket ortağı değiştirdikleri tespit edildi.

Bu kişilerin firma yetkilisi olarak gösterdikleri kişilerin ise genelde eğitim ve gelir düzeyi düşük kişiler olduğu belirlendi. Şirketler üzerinden SGK haklarından faydalanmak isteyen 1800 kişinin para karşılığında usulsüz olarak SGK'lı yapıldığı, bu vatandaşlardan yaklaşık 1300'ünün sağlık karnesi alarak sağlık hizmetlerinden 610 bin 937 TL'lik faydalanmalarının sağlandığı, paravan firmalardan sigortalandırılan şahıslara ölüm parası, yetim aylığı ve iş göremezlik için SGK'dan 859 bin 274 TL 97 kuruş ödenek alındığı belirlendi.

Bu kişilerin, ayrıca paravan firmaların 6 milyon 120 bin 310 TL 61 kuruş vergi borcu, 2 milyon 432 bin 275 TL 77 kuruş SGK pirim borcu olmak üzere devleti yaklaşık 10 milyon TL zarara uğrattıkları tespit edildi.

İfadeleri alınan 38 zanlıdan 14'ü Cumhuriyet Savcısının talimatıyla Emniyet'ten serbest bırakılırken, aralarında 5 muhasebecinin de bulunduğu 24 kişi ''TCK'nın 220. maddesi kapsamında kanunun suç saydığı fiilleri işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, usulsüz sigortalı gösterilen şahısların sağlık hizmetlerinden faydalanmalarını sağlamak ve usulsüz şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanmak, bu yolla SGK'yı dolandırarak devleti zarara uğratmak'' suçlarından Ankara Adliyesi'ne sevk edildi.

Emniyet yetkilileri, soruşturmanın SGK müfettişleri ile ortaklaşa sürdürüldüğünü, tespit edilen miktarların çok daha fazla olabileceğini kaydetti. Yetkililer, gözaltına alınan zanlılara liderlik yapan 4 kişinin ise halen cezaevinde tutuklu bulunduğunu belirtti.

AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA