Kaliteli karpuzu nasıl anlarsınız? İşte karpuz seçmenin püf noktası

Kaliteli karpuzu nasıl anlarsınız? İşte karpuz seçmenin püf noktası
Kavurucu sıcaklarda sofraların en sevilen meyvesi karpuz hem çok lezzetli hem de çok faydalı.

Kavurucu sıcaklarda sofraların en sevilen meyvesi karpuz hem çok lezzetli hem de çok faydalı. İçi kıpkırmızı, baldan tatlı kaliteli karpuz, o ağız sulandıran görüntüsünün altında hiç aklınıza gelmeyecek bazı gerçekler gizliyor. Peki karpuz seçmenin püf noktaları nedir, kaliteli karpuz nasıl anlaşılır?

Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz, sofraları süslemeye devam ediyor. Su oranı yüzde 91,5 olan karpuzun şeker oranı yüzde 6,2. Yapısındaki yağ ve nişasta gibi maddeler ise neredeyse tamamen ortadan kalkmış durumda. Günümüzde 1200'den fazla karpuz türü bulunuyor. Peki kaliteli karpuz nasıl anlaşılır?

İYİ KARPUZ TOK SES ÇIKARIR

Karpuz satın alırken ilk yapılan şey onu tokatlamaktır. Halk arasında karpuzun kalitesini ölçmekte kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Tokatlanan karpuzun çıkardığı ses kalite açısından oldukça önemli. Eğer bir karpuz iyiyse tok bir ses çıkarır, iyi değilse ses çıkarmaz ya da az ses çıkarır.

kaliteli-karpuzu-nasil-anlarsiniz-iste-karpuz-secmenin-puf-noktasi.webp

KARPUZUN AĞIRLIĞI ÖNEMLİ

Halk arasında büyük karpuzun daha kaliteli olduğu söylense de bu aslında tam bir şehir efsanesidir. Karpuzda asıl dikkat edilmesi gereken ayrıntı ağırlığıdır. Eğer karpuz ağırsa iyidir, değilse içi geçmiş olma ihtimali yüksektir. O yüzden karpuz sadece gözünüzle ya da tokatlayarak seçmeyin, elinize alıp ağırlığını da tartın.

KARPUZUN ÜZERİNDEKİ LEKE OLGUNLUĞU BELİRLER

Karpuz alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da toprağa gelen bölümde oluşan renk lekesidir. Karpuzların bir yüzünde beyaz bir bölüm vardır. Toprağa dönük bu kısım bembeyaz değil de sarıya yakın renkteyse o karpuz kalitelidir.

KARPUZUN ÜZERİNDEKİ ÇATLAKLAR TATLI OLDUĞUNU BELİRTİR

Karpuzların üzerinde gördüğümüz küçük çatlaklar da lezzet hakkında ipucu verir. Eğer karpuzun üzerinde örümcek ağı gibi görünümler varsa bu karpuz kalitelidir. Hatta bir de minik noktalar varsa tadından yenmez.

KARPUZLARIN CİNSİYETİ OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Pek çok canlı gibi karpuzların da cinsiyeti vardır. Dişi karpuzlar daha yuvarlak ve tatlıyken, erkek karpuzlar daha uzun ve sulu oluyor.

Karpuz seçerken siz de aşağıdaki görselde belirtilen özelliklere dikkat edin.

karpuz-secerken-siz-de-asagidaki-gorselde-belirtilen-ozelliklere-dikkat-edin.jpeg

Kaynak:Haber Merkezi

Yaşam