Soba satışından mağazalar zincirine! İşte Konya’nın mobilya markasının başarısı

Soba satışından mağazalar zincirine! İşte Konya’nın mobilya markasının başarısı
Konya’nın sektörde bilinen markası Doğpa Mobilya’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Ali Arpa, Doğpa Mobilya’nın hikayesini paylaştı.

Konya’nın sektörde bilinen markası Doğpa Mobilya’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Ali Arpa, kağıtlara el yazısıyla yazdığı ‘taksitle soba satışı yapılır’ ilanlarını mağazalara yapıştırarak müşteri portföyü oluşturduğunu ve bugünkü başarılarını o günlerdeki emeklerine borçlu olduklarını belirtti. Arpa, Doğpa Mobilya’nın hikayesini okurlarımızla paylaştı.

dogpa-mobilya-konya.jpg

Ticarete başlangıç hikayelerini anlatan Doğpa Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Ali Arpa, “Aziziye Camii civarında, ikinci katta, 18 metrekarelik dükkânın içerisinde yuvarlak kömür sobası, kuzine soba ve soba borusu satarak ticarete başladık. İkinci katta soba satmak mantıklı değildi. Genelde giriş dükkanlarında satılıyordu ve ikinci katta soba satışı oldukça zordu. Ama o dönem sermayemiz ikiye katlandı. Bir kış sezonunda sahip olduğumuz soba sayısını ikiye katlamıştık. Çünkü o dönemde kimse taksitle soba satmıyordu. Ben bu şekilde satmaya karar verdim. Tabi bilgisayar çıktıları yoktu. 20-30 tane A4 kağıdınael yazımla taksitle soba satışı yaptığımıza dair yazılar yazdım. Bunları tanıdığım dükkanların camlarına yapıştırdım. Böylelikle müşteri portföyümü oluşturdum.” dedi.

dogpa-mobilya-konya-002.jpg

BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜNDE DE ÖNEMLİ BAŞARILAR

İlerleyen dönemde girdikleri beyaz eşya sektöründe de önemli başarılar elde ettiklerini kaydeden Bayram Ali Arpa, “Dükkanımızın yanında beyaz eşya ve TV ticareti yapan komşumuzu gıpta ile izler acaba biz de bir gün bu işi yapabilir miyizin hayallerini kurdum hep. Rabbim onu da nasip etti. Aynı pasajın içerisinde; dükkanımızın karşısındaki ve yanındaki dükkanları da alarak çelik tencere, ev aletleri ve beyaz eşya satışına başladık. Bir sene sonra kamyonla çamaşır makinesi satar hale geldik. Daha sonra da mobilya işine girdik. Niyetimiz halis olunca Cenab-ı Hak önümüzü aştı. Taksitle ticaret yapma alışkanlığıyla kendimizi geliştirdik. Şu anda beş tane mağazamız var. Elhamdülillah rızkımızı kazanıyoruz. Sebebini işledik, Mevlam da bunu bizlere nasip etti.” şeklinde konuştu.

dogpa-mobilya-konya-003.jpg

‘YÜKSEK RAKAMLARA ULAŞTIK’

Mobilya sektörüne adım atmalarıyla bu alanda da ciddi satışlar yaptıklarını belirten Bayram Ali Arpa, “1990’ların başında mobilya sektörüne giriş yaptık. Fason yatak odası ürettirdik. Hiç kimsenin zeminde satamayacağı adetlere ikinci kattaki dükkanımızda ulaştık. Tabi o dönemlerde kredi kartı da yoktu. Tamamen elden taksitle yaptığımız satışımız büyümemizi sağladı.” dedi.

dogpa-mobilya-konya-004.jpg

MOBİLYADA 5 MAĞAZAYA ULAŞTILAR

2024 başı itibariyle toplamda 5 mağazayla mobilya sektöründe Konya’ya hizmet verdiklerini dile getiren Bayram Ali Arpa, “Mobilyacılar sanayi sitesinde yer açtık. 5sene orada çalıştık. Daha sonra bazı sebeplerle orayı kapatıp Barış Caddesinde yerimizi açtık. Şu anda aktif olarak Barış Caddesinde ve Kunduracılarda iki mağazamız ile 2023 yılında açtığımız Adliye güzergahındabulunan şubemizle toplamda 5 mağazayla hizmet veriyoruz. Firmamızın ismi doğup büyüdüğümüz mahallemizden geliyor. Doğuş Mahallesinde ikamet ediyorduk. Doğuş ismini alamadığımız için Doğuş Pazarlamanın kısaltımını yazarak Doğpa ismiyle yola çıktık. Yıllardır sektörde yer alabilmemizin temel sebebi; doğru ürünü, doğru yerde, doğru müşteriye, doğru fiyatlarla satmak ve satarken de kaliteye dikkat etmekten geçti. Ürünü satan değil de satın alan bizmişiz gibi titizlikle hareket ettik. Ürünlerimizde bu titizliği gösterdiğimiz için elhamdülillah bu günleri gördük.” ifadelerini kullandı.

dogpa-mobilya-konya-001.jpg

‘YILLAR GEÇSE DE MÜŞTERİLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ’

Doğpa Mobilya olarak müşterilerinin her zaman yanında olduklarını kaydeden Bayram Ali Arpa, “Ürünün kalitesini mesleğin içinde olmayan insanlar hemen anlayamaz. Hatta görselden hiç anlaşılmaz. Çünkü fotoğrafta makyaj unsurları devreye giriyor. Birtakım öne çıkan markalar var. Ciddi reklam yapıyorlar. Ürün çok mükemmel olmasa da reklamla böyle gösterilebiliyor. Bu noktada kaliteyi anlamak için uzmandan tavsiye almak gerekiyor.Ürünün iskeleti çok önemli. Kaliteli olması lazım. Kullanıcı ürünü aldıktan sonra da zaten doğru kullanımı, temizliği noktasında gerekli açıklamaları yapmaktayız. Taşıma esnasında da mobilyalar yıpranabiliyor. Sökme takma konusunda deforme olabiliyor. O konularda da müracaat ettiklerinde yardımcı oluyoruz. Müşterilerimiz mağdur olmasın diye yıllar geçse bile hizmet veriyoruz. Ev taşımalarında 10 yıl da geçse kendi ürünümüz olduğunda taşıyıcıdan daha uygun fiyata bu işlemi gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Kaynak:Haber Merkezi

Etiketler :