Konya’yı dolu vurdu! Ev ve tarlalar su içerisinde kaldı

Konya’yı dolu vurdu! Ev ve tarlalar su içerisinde kaldı
Konya’nın Çeltik, Kulu ve Yunak ilçelerinde meydana gelen dolu ve sel hasara neden olurken tarım alanları da zarar gördü.

Konya’da meydana gelen dolu ve şiddetli yağışlar sele neden oldu. Çeltik, Kulu ve Yunak ilçelerinde meydana gelen yağışlar hasara yol açtı. Ekili tarım arazileri zarar görürken bazı evleri su bastı.

FINDIK BÜYÜKLÜĞÜNDE DOLU

Konya'nın Yunak ve Çeltik ilçelerinde etkili olan dolu yağışı hayatı olumsuz etkiledi, tarımsal alanlarda büyük hasar oluştu. Yunak ve çeltik ilçelerinde etkili olan yağmur ve dolu yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Fındık büyüklüğünde, daha büyük boyutlarda yağan doluyla birlikte yağış alan yerler beyaz renge büründü.

konyayi-dolu-vurdu.jpg

Özellikle düzlük kesimlerde etkili olan dolu yağışı ekili tarım alanlarına büyük zarar verdi. Hasar ve zararın tespiti için, Yunak Gıda Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

konya-dolu-yagisi-5.jpg

KULU SEL VE DOLUDAN ZARAR GÖRDÜ

Konya'nın Kulu ilçesinde yağan şiddetli yağmur ve dolu, sel ve hasara neden olurken tarım alanları zarar gördü. İlçeye bağlı birçok mahallede akşam saatlerinde yağan şiddetli yağmur ve dolu hayatı olumsuz etkiledi. Acıkuyu Mahallesi'nde bazı evlerin zemin katları ve bahçeleri sel suları ile dolarken ilçedeki tarım arazileri de zarar gördü.

konyayi-dolu-vurdu-001.jpg

Acıkuyu Mahallesi Muhtarı Ahmet Teker, selden evler ve arazilerde zarar meydana geldiğini, zararın boyutunu bilmediklerini söyledi. Teker, zarar tespiti için çalışmalar yapılacağını belirtti. Yağışlarla birlikte belediye ekipleri de mahallede çalışmalara başladı.

konya-dolu-yagisi-3.jpg

‘EKİLİ ALANLAR SEL SULARI İÇERİSİNDE KALDI’

Kulu'ya bağlı Celep, Acıkuyu ve Beşkardeş Mahallesinin Demirçeşme yaylalarındaki ekili tarımsal alanlarda da dolu ve sel sularından ekili araziler zarar gördü. Kulu Ziraat Odası Başkanı Cengiz Öztürk, "Yağışlarla birlikte kırsal alanlardaki tarımsal ekili alanları incelemeye çıktık. Demirçeşme yaylasında ikamet eden çiftçimiz Celalettin Kayhan ile birlikte incelemelerde bulunduk. Şu an küçümsenecek bir durumda değil. Acıkuyu Mahallemiz başta olmak üzere Celep ve Demirçeşme yaylası civarında şiddetli yağışlar sonrasında ekili alanlar sel suları içerisinde kalırken ekili mahsullerin de doludan zarar gördüğü tespit edilmekte" şeklinde konuştu.

Etiketler :