Konya’ya bahar geldi, fideler tezgahları süsledi

Konya’ya bahar geldi, fideler tezgahları süsledi
Baharın gelmesiyle birlikte fideler tezgahlarda yerini aldı. Birbirinden farklı çeşit fideleri gören vatandaşlar evlerinin bahçelerinde veya tarlalarında fideleri toprakla buluşturuyor.

Konya’da havaların ısınmasıyla beraber fide ekimleri başladı. Vatandaşlar organik sebze-meyve yemek için hazırlıkları hızlandırdı. Hıdırellez zamanı ile fide ekimlerinin başladığını söyleyen Kadınlar Pazarı civarında sebze-meyve fidesi satan Fettah Yeşil, “15 Mayıs’tan sonra hava sıcaklıkları arttığı için fideler daha hızlı yetişiyor. O günlerden itibaren iklim elverişliliğinden dolayı dikim başlıyor. Bu durum Kurban Bayramı’nın sonuna kadar devam eder” dedi.

Enflasyondan dolayı geçen yıla göre bu yıl fide fiyatlarının pahalı olduğunu belirten Fettah Yeşil, “İnsanlar kendi bütçesine göre fide alışverişi yapabiliyor. Mesela geçen yıl tatlı kıl biberin fidesi 1 TL iken bu yıl 3 TL, salatalık 4 TL iken 8 TL’ye satıyoruz. Geçen yıl aşılı ürünleri 15 TL’ye satıyorken bu yıl 25 TL’ye satıyoruz. İlaç, gübre, işçilik ve mazot fiyatlarının yükseldiğini hesaba katarsak doğal olarak fiyatlar artıyor. Bizlere fideler Antalya ve Mersin’den geliyor. Çünkü o yerlerden getirdiğimiz ürünlerin kalitesi ve saflığı yüksektir” diye konuştu.

konyaya-bahar-geldi-fideler-tezgahlari-susledi.jpg

KONYA HALKININ İLGİSİ ÇOK FAZLA

Konya halkının fide ekimine ilgisinin oldukça yoğun olduğunu söyleyen Yeşil, “Bizim halkımız bu işleri çok seviyor. Konyalı vatandaşlarda en çok kıl ve meram biberi, top reyhan (anne kokusu), domates, salatalık çeşitleri, pepino kavun, nane, çilek, biberiye, lavanta, yıldız çiçeği soğanı ve patlıcan gibi ürünleri tercih ediyor.”

konyaya-bahar-geldi-fideler-tezgahlari-susledi-001.jpg

AŞILI ÜRÜNLER TİCARİ VE HOBİ AÇISINDAN FAYDA SAĞLIYOR

Aşılı ürünler hakkında bilgi veren Yeşil, şu ifadelere yer verdi: “ Aşılı ürünlerin mantığı şu; çok verip de az ömrü olan ama çok uzun süre dayanıp da az döküm yapan ürünleri birbirine aşılıyorlar ve hem uzun süre dayanan hem de çok döküm veren ürün ortaya çıkıyor. Bu ekimler hem ticari hem de hobi ekicisine fayda sağlıyor.”

Kaynak:Haber Merkezi