Konya’nın tercihi elektrikli araç

Konya’nın tercihi elektrikli araç
Elektrikli araç alımının geçen yıla oranla arttığını kaydeden Abazlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Abaz, “Elektrikli araçlar dizel, benzin ve LPG’li araçlara göre daha az yakıt tükettiğinden dolayı vatandaşlar bu araçları tercih ediyor” dedi.

Uluslararası Enerji Ajansının (UEA) yıllık yayımladığı Küresel Araç Görünümü raporuna göre, bu yılın ilk çeyreğindeki elektrikli araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artış gösterdi. Günümüz teknolojisinin her geçen gün gelişmesiyle beraber vatandaşlar dizel, LPG veya benzinli araçlar yerine elektrikli araçları tercih etmeye başladı. Benzinli ve dizel araçlara göre elektrikli araç fiyatlarının daha uygun olduğunu söyleyen Abazlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Abaz, “Günümüz şartlarından dolayı teknolojinin de gelişmesi ile beraber vatandaşlar elektrikli araçlara yöneldi. Özellikle de elektrikli araçlar daha az yakıt tükettiği için ekonomik anlamda da avantaj sağlıyor. Bundan dolayı da insanlar elektrik araçlarına talep gösteriyor” ifadelerini kullandı.

konyanin-tercihi-elektrikli-arac.jpg

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR; BENZİN, DİZEL VE LPG’Lİ ARAÇLARA GÖRE DAHA AVANTAJLI

Elektrikli otomobillerin benzinli ve LPG’li araçlara daha kârlı olduğuna dikkat çeken Memduh Abaz, “İstanbul’dan gelen bir aracın yakıtı 2 bin 500 TL’ye geliyor. Fakat elektrikli araç ile Konya’ya gelen vatandaş bin 600 TL ile gelebiliyor. Hemen hemen yüzde 25 veya 30 kadar elektrikli araç kârlı görünüyor. İnsanlar yakıtı koyduktan sonra tek seferde istediği yere gitmek istiyor. Doğal olarak yolda vakit harcamak istemiyor. Elektrikli araca alışamayan insanlarında olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN TEK SORUNU MENZİL

Elektrikli araçlarla ilgili tek sorunun menzille alakalı olduğunu belirten Abaz, “Vatandaşların elektrikli araçlarla ilgili olarak tek problemi menzille ilgilidir. Bir elektrikli aracın en yüksek menzili 400 km’dir. Örneğin Konya’dan İstanbul’a bu araçla insanlar gidemiyor. Bir istasyonda durup tekrardan şarja bağlaması gerekiyor. Aracın maksimum bir saat şarjda olması lazım. Araç şarj olduktan sonra İstanbul’a ulaşır. Elektrikli araçlarda şu an güncelleme problemi var. Yeni sistem olduğu için bu problemler yeni yeni çözülüp ileride bu sorunların ortadan kalkacağını öngörüyoruz” dedi.

Yerli otomobil olan TOGG’a ilginin oldukça fazla olduğunu söyleyen Abaz, yurt dışında elektrik araçların satışında düşüş olduğunu kaydetti. Elektrikli araçların piyasaya daha çok girebilmesi için zamana ihtiyacı olduğunu ifade eden Abaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Elektrikli araçların en başında TOGG birinci sırada yer alıyor. Ancak TOGG aracında da menzil problemi var ama onu çözüyorlar. Yeni gelen yerli otomobiller 550-600 km menzil yapacaklar. Şu anki TOGG’lar 400 km’ye kadar menzilli. Vatandaş aracı aldığında bir arıza olduğu zaman bir- bir buçuk ay güncellemenin gelmesini bekliyor. Böyle olunca insanlar sinirlenebiliyor. Elektrikli aracın biraz daha alt yapısının oluşması gerekiyor.”

konyanin-tercihi-elektrikli-arac-002.jpg

‘ENERJİ VE OTOMOBİL SEKTÖRÜNDE DEĞİŞİMLER MEYDANA GELEBİLİR’

Elektrikli araç kullanımının artmasıyla beraber enerji ve otomobil sektöründe de bazı değişimlerin olabileceğini kaydeden Memduh Abaz,“ İleriki dönemlerde tüm petrol istasyonlarında, evlerin ve Alışveriş Merkezlerinin otoparkında elektrik istasyonlarının kurulması gerekiyor. Devlet ileriki zamanlarda bunu şart koşacaktır. Her istasyonda elektrik şarj istasyonu olacak diyecektir. Tabi bu durum elektrik üretimini ve tüketimini de fazlalaştıracaktır. Bununla ilgili olarak sanayilerin biraz daha yatırım yapacağını öngörüyorum. Elektrikli araçlar artık günümüz teknolojisi olarak daha fazla satışa çıkarılacağı yani yüzde 25 yüzde 45-50’lilere önümüzdeki yıllarda çıkacağını tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.

konyanin-tercihi-elektrikli-arac-001.jpg

TOGG BİRİNCİ SIRADA

Elektrikli araçların 1 milyon TL’den başlayıp 9 milyon TL’ye kadar yükseldiğini söyleyen Abaz, şu ifadelere yer verdi: “Elektrikli araçların en başında TOGG tercih ediliyor. SsangYong Torres, Tesla, Mercedes ve BMV araçları da tercih edilenlerin arasındadır.”

Kaynak:Haber Merkezi