Konya'dan tepki büyüdü! Açıklanan fiyat çiftçiliğin sonu

Konya'dan tepki büyüdü! Açıklanan fiyat çiftçiliğin sonu
TMO hububat alım fiyatlarını açıkladı fakat çiftçi memnun kalmadı. Konya’daki Ziraat Odası Başkanları ise bir araya gelerek açıklamada bulundular.

TMO tarafından yapılan hububat alım fiyatları açıklamasında şu sözler yer almıştı; 2024 mahsulü hububat alım fiyatları (2. gruplar için) ton başına makarnalık buğdayda 10 bin lira, ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira ve arpada 7 bin 250 lira olarak belirlendi. Bakanlıkça, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilere buğday için ton başına bin 750 liraya kadar, arpa için ton başına 750 liraya kadar fark ödemesi desteği verilecek. Verilecek fark ödemesi desteği ile birlikte üreticilerin eline ton başına makarnalık buğdayda 11 bin 750 lira, ekmeklik buğdayda 11 bin lira ve arpada 8 bin lira geçecek."

tmo-hububat-1.jpg

Açıklanan fiyatın yetersiz olduğunu söyleyen çiftçiler ise tepki gösterdiler. Konya Karatay Ziraat Odası’nda düzenlenen toplantıda Ziraat Odası Başkanı bir araya gelerek çağrıda bulundular.

'TELEFONLAR SUSMADI'

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Malum Türkiye’de hasat başladı. Dört gözle alım beklediğimiz buğday ve arpanın fiyatları TMO tarafından açıklandı ve açıklandığı an itibari ile Ziraat Odası Başkanlarımızın telefonları susmadı. Bu açıklanan hububat alım fiyatları üzerine basın açıklamasını yapma gereği gördük. Bu yapılan fiyat uygulaması yanlıştır. Bu açıklanan fiyat çiftçinin sonu demektir. Çiftçi bu fiyatla bir yıl geçinecek ve bir yıl boyunca tekrar tarlasına masraf edecek ve geçmiş yıldaki borçlarını ödeyecek aynı zamanda yeni yatırım yapacaktır. Bu mümkün değil onun için hükümetimiz bir an önce bu fiyat politikasını yeniden gözden geçirilmesi ve fiyat artışı veya desteklerin arttırılması noktasında acilen düzenleme yapılmalıdır."

tmo-hububat-2.jpg

'ÇİFTÇİ TEKRAR EKİM YAPAMAZ'

Kavuneker, sözlerini şu şekilde sonlandırdı; "Eğer açıklanan fiyatlar revize edilmezse bu çiftçi borcunu ödeyemez ve tekrar ekim yapamaz. Ülkemizde girdi maliyetleri artarken resmi enfasyonun yüzde 75 olduğu TÜİK’e göre resmi girdi maliyetleri yüzde 60 olduğu açıklanırken yapılan yüzde 12 lik zam kabul edilemez. Bu hububat üreticisinin sonu olur. TZOB ve odalarımızın buğday açıklarken maliyetinin 10.87 TL olarak hükümetimizin geçen yıl açıkladığı buğday fiyatı 8.250 TL iken bu yıl açıklanan 9.250 TL ekmeklik buğday fiyatı kabul edilemez. Bütün STK temsilcileri bunların yanında bazı piyasadan ve üretim maliyetlerinden bir habermiş gibi fiyatlardan memnuniyet bildirmesi anlaşılır gibi değildir ve kabul edilemez. Üreticiler olarak hükümetimizden fiyat politikasının gözden geçirilip güncellenmesini bekliyoruz. Saygılarımızla.”

Etiketler :