Konya’da kısa kısa… (10 Haziran 2024)

Konya’da kısa kısa… (10 Haziran 2024)
Konya'da meydana gelen bazı gelişmeleri derledik...

Arı kuşları görüntülendi

Beyşehir’de görülen "arı kuşları" (merops apiaster) sivri gagaları ve rengarenk tüyleriyle ayırt edilirken daha kolay besin bulabilmek için sulak alanların yakınlarında yaşıyor. Temel besin kaynağı başta arılar olmak üzere böcek türleri olduğu için halk arasında "arı kuşu" olarak adlandırılan kuşlar, Avrupa'dan Afrika'ya kadar geniş bir coğrafyada dağılım gösterirken Türkiye'nin de her bölgesinde görülebiliyor.

haci-adaylari-dualarla-ugurlandi.jpg

Hacı adayları dualarla uğurlandı

Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gidecek olan Ankara’dan 30. ve 38. kafileye Konya’dan dahil olan hacı adayları için Konya İl Müftülüğü Bahçesi ile Panorama Konya Müzesi önünde uğurlama merasimi düzenlendi. İl Müftü Vekili Kuddusi Uysal, İl Müftü Yardımcı Vekili İbrahim Yazar ve hacı adaylarının yakınlarının katılımı ile hacı adayları dualarla kutsal topraklara uğurlandı.

Öğrencilerden Müftülüğe ziyaret

Selçuklu İlçe Müftülüğüne bağlı Meydanlı Kız Kur’an Kursu’nda Kur'an-ı Anlama Temel Öğretim ve İslami İlimler Temel Öğretim programlarına devam eden öğrenciler, öğretmenleri Sümeyye Derin’in refakatinde İl Müftü Vekili Kuddusi Uysal’ı ziyaret ettiler. Ziyarette İl Müftü Yardımcı Vekili İbrahim Yazar ve İl Gençlik Koordinatör Yardımcısı Abdülkerim Temizcan da hazır bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür eden İl Müftü Vekili Uysal, öğrencilere başarılar diledi.

olta-balikciligi-festivali-basliyor.jpg

Olta Balıkçılığı Festivali başlıyor

Seydişehir Belediyesi ile Seydişehir Amatör ve Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (SAOBDER) işbirliğiyle Seydişehir'de Olta Balıkçılığı Festivalinin 2’cisi bu yıl 27 ve 28 Temmuz’da düzenlenecek. Seydişehir'de Kuğulu Tabiat Parkı 3. gölette 27- 28 Temmuz tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek festivalde, Türkiye’nin dört bir yanından gelecek olan olta balıkçılığı tutkunun yanı sıra yurt dışından da birçok yarışmacı katılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınan izinler doğrultusunda yapılacak olan festivalde amatör ve sportif olta balıkçılığı tutkunları, ilk gün akşam suyunda, ikinci gün ise sabah suyunda oltalarını göle atacak.

Afet Bilinci Projesi tamamlandı

Konya İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMH) tarafından yürütülen ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü PRODES kapsamında desteklenen "Afet Bilinci Sıralamada Birinci" adlı proje başarıyla tamamlandı. Projenin tamamlanması vesilesiyle İMH Konya İl Başkanı Mustafa Ekrem Doğan, İMH Arama ve Kurtarma Birimi Başkanı Ekrem Eraslan ve eğitmen Gökhan Oğuztürk, Konya Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Özgür Karayazılı'ya teşekkür ziyaretinde bulundu. Ziyarette afet bilincine verdikleri önem ve destekten dolayı teşekkür eden Başkan Doğan, Müdür Karayazılı'ya plaket takdim etti.

Kaynak:Haber Merkezi