Konya’da canlı yayındayken yer dibe çöktü! O anlar saniye saniye kaydedildi

Konya’da canlı yayındayken yer dibe çöktü! O anlar saniye saniye kaydedildi
Konya’nın Çumra ilçesinde meydana gelen obruk oluşumuna onlarca vatandaş canlı yayındayken şahitlik etti.

Konya’nın Çumra ilçesine bağlı Kısık Yayla Köprüsü’nde obruk meydana geldi. Obruk oluşumuna canlı yayın yaparken şahit olan vatandaşlar, o anları saniye saniye kaydettiler. Oluşan obruğun 5 metre yakınında servis yolunda da obruk meydana geldi. Jandarma ekipleri bölgede güvenlik önlemi aldı.

konya-cumra-obruk-2.jpg

SU AKIŞI KAPATILDI

Obruğun oluştuğu yerdeki servis yolunu kapatmak için iş makinası sevk edildi. Apa Barajı'nın kapakları da kapatıldı. Kısıkyayla regülatörünün taş ayağının kenarındaki obruk oluşumu, vatandaşın cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Görüntülerde regülatörün yanında suyun da kuvvetiyle toprak tabakasının göçme anı yer alıyor.

‘DEVAM EDECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUZ’

Konya Teknik Üniversitesi Obruk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arıkbu obrukların karstik bir olay olduğunu belirtti. Arık, şöyle konuştu: "Bu tür obruklar, daha çok insan kaynaklı, antropojenik diyebiliriz. Sonuçta kanal içerisine bırakılan sudan kaynaklı. Su bırakılmasa da olur muydu? Doğal yağışlarla beklenirdi. Büyük ihtimalle kurak geçen dönemde çatlaklar bir miktar genişledi ve oradan su boşalmasıyla alttaki boşlukla bağlantı sağlandı. Karstik bir olay. Bölgede daha önce oluşmuştu. Bu arada kalan bölge diye düşünüyorum. Teknik olarak obruk. Bunun devam edeceğini öngörmüştük. 'Vatandaşlar, ziyaret amaçlı da olsa kanala girmesin.' demiştik. Bunun bir müddet daha devam edeceğini öngörüyoruz. Alttaki boşlukları tam olarak izleme şansımız da olmadı. DSİ, daha önce oluşanlara müdahale yaptı. Detaylı bir araştırma yapılmadı. Net olarak şurada olur, burada olur tahmininde bulunamayız ama kanal içinde muhtemelen bu tarz görüntüler bir süre daha devam edecek."

konya-cumra-obruk-1.jpg

‘SIK SIK OLACAK’

Alibeyhüyüğü Sulama Kooperatifi Başkanı Ali Işık, obruk oluştuğunu öğrenince bölgeye geldiklerini belirterek, şunları kaydetti: "Son yıllardaki kuraklıklar, yer altı sularının düşüşü ve barajların su tutmaması nedeniyle bundan sonra sık sık olacak. Karapınar bölgesindeki obrukları televizyonlarda seyrederken artık kendi obruklarımızla uğraşmak zorunda kalacağız. Son 20 senede hiç kaybetmediysek en az 50-60 metre su kaybettik. Kaçak kuyular, tarımda suyun fazla kullanımı, bölgemizdeki mısır ekimleri su tüketimini artırdı. Muhtemeldir ki bu kuraklıklar obrukları daha da çoğalacak. Obruk demek, tehlike demek. Allah böyle afetlerden bizi korusun. Cenabı Allah bol yağmur, kar versin ki barajlar doldursun biz de susuz kalmayalım."

Etiketler :