Konya firması üretiminin neredeyse tamamını ihraç ediyor!

Konya firması üretiminin neredeyse tamamını ihraç ediyor!
Konya’da döküm sektöründe hizmet veren Erkon Döküm, üretiminin yüzde 90’ını dünya ülkelerine ihraç ediyor.

Konya’da döküm sektöründe yaklaşık 50 yıldır faaliyet gösterdiklerini belirten Erkon Döküm Yönetim Kurulu Üyesi Değer Erkuş, “Erkon Döküm, şu andaki geldiği nokta olarak Konya’daki nadir firmalardan bir tanesidir. Bir aile şirketiyiz. Ayrıca iki yabancı ortağımız bulunuyor. Ailenin dört üyesi ve Almanya’dan ve Suudi Arabistan’dan ortaklarımız yer alıyor. 2015 ve 2016 yıllarında firmamıza dahil oldular. Döküm sektöründe ailenin fertlerini ele aldığımızda 50 yıla yakın geçmişimiz bulunuyor. Ailenin üyeleri döküm işçisi olarak başladıkları bu yolda zamanla kendilerini geliştirerek bu günlere gelmişler.” ifadelerini kullandı.

1-deger-erkus.jpg

ALMAN TEKNOLOJİSİ KULLANIYORLAR

Döküm sektöründe en üstün teknolojiyi kullandıklarını kaydeden Değer Erkuş, “İşimiz, pik ve sfero döküm ürünleri imalatı yapmak. Kabiliyetimiz budur. Pik ve sfero dediğimiz ürünler metaldir. İçeriği, kimyasal yapısı, mekanik ürünleri farklı iki üründen bahsediyoruz. Mevcut teknolojimiz bu iki malzemeden farklı farklı ürünler üretmeye uygun. Döküm sektörünün en üstü olan Alman teknolojisi makineler kullanıyoruz. Türkiye’de sayılı firmalarda olan bir teknolojimiz mevcut. Yılda yaklaşık olarak 30 bin ton metal ergitiyoruz. Yani katı haldeki metal malzemeyi 1550 derecede sıvı hale dönüştürüyoruz. Sıvı hale gelmiş demiri hazırladığımız kum kalıplarının içerisine döküyoruz. Soğuyup katılaşma işleminin sonrasında ürünler ortaya çıkıyor.” dedi.

1-001.jpg

HER YERDE DÖKÜM KULLANILIYOR

Dökümün alanının çok geniş olduğunu dile getiren Değer Erkuş, “Hayatta her alanda karşınıza çıkabilir. Her yerde görülebilir. Çok fazla da çeşitleri var. Bizler pik ve sfero dökümcüsüyüz. Ama bunun çelik, alüminyum, bakır vs. döküm çeşitleri de bulunuyor. Bir sürü metalin döküm teknolojisiyle yapılabildiğini görüyoruz. Erkon Döküm olarak bizler pik ve sfero döküm ürünleri imal ediyoruz ama bunun içerisinde özel olarak altyapı sistemlerinin menhol çıkış bacası dediğimiz kısımlarındaki kapaklarını üretiyoruz. Aslında yollarda gördüğümüz rögar kapakları, mehol kapaklarının üreticisiyiz. Elektrik, doğalgaz, kanalizasyon, yağmur suyu, içme suyu, telekominikasyon altyapısının atmosfere açılan kapısını oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

3-001.jpg

‘İHRACATA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ’

Üretimlerinin yaklaşık yüzde 90’ını ihraç ettiklerini söyleyen Değer Erkuş, “Kendi bölgemizde kuvvetliyiz. Yine kuvvetli olduğumuz farklı şehirler de bulunuyor. İzmir, Ankara, Mersin vb. gibi şehirlerde de yoğun şekilde çalışıyoruz. 30 bin ton metal ergitiyoruz. Bunun yaklaşık 25 bin tonu net ürüne dönüşüyor. Bu 25 bin ton ürünün de yüzde 90’ını ihraç ediyor, yüzde 10’unu iç piyasaya veriyoruz. Yüzde 90’ın yüzde 70’ini Almanya, İngiltere, İtalya gibi Avrupa pazarına veriyoruz. Onun dışında yaklaşık 25 tane daha farklı kıtalardan müşterilerimize gidiyor.” dedi.

5.jpg

DEV ÜRETİM TESİSİ

Mevcut fabrikalarının 30 metrekarelik alana sahip olduğunu belirten Değer Erkuş, “Organize Sanayi Bölgesine 2002 yılında geldik. Fabrikamızın şu anda toplam yüzölçümü 30 bin metrekare. Fakat 10 bin metrekareyle başladık ve genişleterek bu günlere geldik. O zamanki teknolojimiz çok farklıydı. Her yıl kendimizi geliştirdik. Sürekli yatırımlar yaptık. Her yıl kendimizi yeniliyoruz. Zaten yabancı ortaklarla işletmemizin olmasıyla onların da felsefi olarak desteklerini görüyoruz. Yatırım yapabilirliğimize devam ediyoruz. 30 bin metrekare toplam alanımızın 12 bin metrekaresi kapalı alan. Yaklaşık olarak 250 çalışanla 3 vardiya ve 6 gün olarak 24 saat çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Etiketler :