Ankastre kullananlar dikkat! Fırın üstü camlar hangi durumlarda patlar?

Ankastre kullananlar dikkat! Fırın üstü camlar hangi durumlarda patlar?
Türkiye'de yaklaşık 10 yıldır kullanımı giderek artan ankastre setler mutfaklarda kolaylık sağlıyor. Ankastrelerin kullanımında bazı hususlara dikkat etmek gerektiğini söyleyen Sadi Çetin, fırın üstü camların da hangi durumlarda patlayabileceği anlattı.

20 yılı aşkın süredir sektörde hizmet verdiğini dile getiren Güney Ankastre Firma Sahibi Sadi Çetin, "2000 yılında Bosch servisinde meslek hayatına giriş yaptım. 2003 yılında ise kendi işletmemi kurdum. Yaklaşık 20 yıl bu işin servis tarafında hizmet ettikten sonra son 5 yıldır da bu işin mağazacılık tarafında faaliyet göstermeye başladım. Ankastre üzerine çalışıyoruz. Fakat ankastrenin mutfağından geliyoruz. Hangi fırın pişirme yapar hangisi yapmaz, hangi fırının içerisinde hangi parça kullanılır, hangi parça daha kaliteli, daha kalitesiz olur. Bunları bilerek bu işi yapıyoruz. Testini yapmadığımız hiçbir ürünü satışa sunmuyoruz." ifadelerini kullandı.

1-sadi-cetin.jpg

MERAM’DA BULUNUYOR, KONYA’YA HİTAP EDİYOR

Bünyelerinde ankastre adına her türlü ürünün bulunduğuna dikkat çeken Sadi Çetin, "Güney Ankastre markamızı 2019 yılında kurdum. 2009 yılından beri aynı yerdeyiz. Ahmet Özcan Caddesinde Rabia Spor Merkezi yakınında cadde üzerinde bulunuyoruz. Ankastre üzerine sayabileceğimiz yaklaşık 20 markada üçlü set, ankastre mikrodalgalar, bulaşık makineleri, ada davlumbazları gibi ankastre dediğimizde aklımıza gelebilecek her türlü ürün bünyemizde mevcut. Ankastre; modüler anlamına gelir. Yani bir dolabın içinde gömülü olarak çalışabilen, oraya uydurulmuş ürün anlamındadır." dedi.

1-003.jpg

‘TESTİNİ YAPMADIĞIMIZ ÜRÜNÜ SATMIYORUZ’

Bünyelerinde bulunan ankastreleri satmadan önce testlerden geçirdiklerini kaydeden Sadi Çetin, "Bünyemizde 100'e yakın çeşidimiz bulunuyor. Sektörümüzde tavsiye çok önemli. Bazı ürün gamlarımızda iade garantili satıyoruz. Normalde ürün arızalı diye gelen kimse değişim garantisi vermez fakat biz ürünlerimize çok güvendiğimiz için bu garantiyi veriyoruz. Ürünlerimizi tedarikçilerimizden aldığımızda satmadan önce testini yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

3-002.jpg

ÇOK ÖNEMLİ UYARILAR

Ankastre fırınların üzerinde bulunan camların temperli olduğuna dikkat çeken Sadi Çetin, "Türkiye'deki cam fabrikalarında üretilen camlar alınıp delinerek ocağın üstüne göre belirli sıcaklıkta temperleniyor. Camın patlaması için bazı sebepler gerekiyor. Çok sıcak camı patlatmaz. Çünkü eriyen bir üründür. Darbeler de camı patlatmaz. Bunları kıran tek şey ani ısı farkıdır. Örneğin üzerini komple kapatacak şekilde tepsi, sini ya da büyük bir sac koyar ve camı 400 derecenin üstünde ısıtırsanız bu artık üzerine gelebilecek herhangi bir sıvı damlasıyla bile patlamaya hazırdır. Tabi bu normal standart ürünlerle ilgili. Bir de ucuz ürünler var. Onların camları ise; normal yapılıp hasarlı olanları ucuz ürünlerde kullanıyorlar. Zaten onlar patlamaya hazır olarak müşterilere teslim ediliyor. Bu ürünler düşük ısıda da patlayabiliyor, üzerine bir kaşık düşürseniz bile patlayabiliyor. Bunlar zaten yaralı ürünler." dedi.

11.jpg

‘SUYLA TEMAS ETMESİN’

Ankastre kullanıcılarına ürünü su ile temas etmelerinden kaçınmaları gerektiği uyarısını yapan Sadi Çetin, "Ankastre ürünler elektrikli ve elektronik ürünlerdir. Tüm elektrikli ürünlerde olduğu gibi bu ürünlerin de su ile temasını olabildiğince az yapmamız gerekiyor. Çünkü içinde elektrik bağlantısı dönüyor. Özellikle ocakta bu sistem oluyor. Arızalar halledilebilir, servis gider, garantisi var ama insan sağlığı açısından kazalara sebep olabilir. Fırınların çakmaklarında, 220 woltluk şehir şebekesini çeken sistem bulunuyor. Burada elektrik ile su yan yana geldiği zaman sıkıntı oluşabilir. Bundan kaçınmak için ocağımızı yıkamak yerine hafif ıslak bezle silebiliriz." ifadelerini kullandı.

9-002.jpg

Etiketler :