Demirtaş: Deprem bölgesinde çiftçiye pozitif ayrımcılık sağlanmalı

Demirtaş: Deprem bölgesinde çiftçiye pozitif ayrımcılık sağlanmalı
6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremden tarım arazileri ve çiftçiler de etkilendi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 11 ili etkileyen 7.7 ve 7. 6 büyüklüğündeki deprem sonucunda tarım arazilerinin zarar görmesine neden olmuştu. Asrın felaketi olarak adlandırılan bu dönemde tarım ve çiftçinin durumu hakkında Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş Yeni Haber Gazetesine açıklamalarda bulundu.

DEPREM BÖLGESİNDE Kİ ARAZİLER KENDİ KADERİNE TERK EDİLDİ

Deprem bölgelerinde ki arazilerin kendi kaderine terk edildiğini belirten Başkan Hüseyin Demirtaş, “6 Şubat’ta çoğu yer yıkıldı. Tarım alanlarının amaç dışı kullanılması yaşanılan kayıpları daha da arttırdı. Özellikle deprem bölgesinde bitkisel üretim çok fazla oluyor. Türkiye’ye bu üretimin 86 milyon lira katkısı var. Bunlardan 52 milyarı bitkisel üretimden 34 milyarı ise hayvancılık üretiminden gelmektedir” ifadelerine yer verdi.

demirtas-deprem-bolgesinde-ciftciye-pozitif-ayrimcilik-saglanmali.jpg

DEPREM BÖLGESİNDE TARIMA VE ÇİFTÇİYE YETERLİ DESTEK VERİLMEDİ

Deprem bölgesindeki tarım arazilerine ve çiftçiye yeterli desteğin verilmediğini kaydeden Hüseyin Demirtaş, bu sebeplerden dolayı üreticilerin kırdan kente göç ettiklerini bildirdi. Bu yerlere zamanında müdahale edilmemesinden yakınan Demirtaş sözlerini şu şekilde sürdürdü: “O bölgelerde çok fazla yeşil alan var ve birçok ürün yetişiyor. Lakin o yerler yeteri kadar değerlendirilmedi. Devlet zamanında müdahale etseydi şu an biz bunları yaşamazdık. Bu şekilde yaparak insanları tarımdan uzaklaştırdılar.”

Tarım alanlarında herhangi bir iyileştirme yapılmadığının bu yüzdende üretimi sürdürecek çiftçinin kalmadığına dikkat çeken Demirtaş, “Tarıma ve çiftçiye ilişkin bir yapılandırma yok. Örneğin dalında 4 TL olan meyve markette 20 lira civarında. Çiftçi de bu yüzden sıkıntıya giriyor. Devlet, çiftçinin sigortasını yapsaydı tarında tutabilirdi” şeklinde konuştu.

GEÇMİŞTEN BUGÜNE HAYVAN ARTIŞI OLMADI

Depremden dolayı hayvanların zarar gördüğünü söyleyen Demirtaş, tarımda olduğu gibi hayvancılıkta da istenilen desteğe ulaşılamadığını belirtti. Geçmiş yıllardan bu zamana kadar hayvan artışının olmadığını vurgulayan Demirtaş, “ Depremden dolayı hayvan kalmadı. Bazı hayvanlar sakat kaldı bazıları öldü. Tedavisi yapılamayan hayvanlar kasaplık oldu. Hayvanlar için bir dönem yem desteği verildi ve hastalıklar için aşılar yapıldı. Kısacası tarımda olduğu gibi hayvancılık içinde istenilen şeye ulaşılamadı” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak:Haber Merkezi