Avrupa'da deprem!

Avrupa'da deprem!
Fransa'da Meclis feshedı̇ldi. Belçika'da da Başbakan Alexander De Croo, gözyaşları içinde istifa etti.

Fransa'da Marine Le Pen'in aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi yüzde 31,5 oyla açık farkla ilk sıraya yerleşti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi Rönesans ise yüzde 15,2'lik oranla ikinci sırayı aldı. Macron, AP seçimlerinde ülkesinde aşırı sağın açık farkla ilk sırada çıkması üzerine parlamentoyu feshederek erken genel seçim kararı aldı. Sonuçların "Avrupa'yı savunan partiler için iyi olmadığını" söyleyen Macron ülkede 30 Haziran - 7 Temmuz tarihlerinde erken seçime gidileceğini duyurdu. Macron “Bu akşam Ulusal Meclisi feshediyorum” dedi.

BELÇİKA’DA ALEXANDER DE CROO AĞIR BİR YENİLGİ ALDI

Belçika'da yapılan genel seçimlerin sonucu hükümeti düşürdü. Başbakan Alexander De Croo hezimet yaşayan partisinin yenilgisini kabul ederek istifa etti. İlk sonuçlara göre ağır bir yenilgi alan Başbakan Alexander De Croo yaptığı bir açıklama ile istifa edeceğini duyurdu. Partisinin seçimleri kaybettiğini kabul ettiğini söyleyen De Croo, "Bu akşam çok duygusal bir akşam. Kaybettiğimizi kabul etmeliyim. Yarın istifamı sunacağım'' ifadelerini kullandı. Genel seçim sonuçlarına göre ülkede sol partilerin oy oranı azalırken Flaman kanadında sağ ve aşırı sağ partilerin ilk sıralarda gittiği görülüyor. Başbakan De Croo'nun partisinin federal hükümette veya Flaman kesiminde kurulacak hükümetlerde yer alması beklenmiyor.

ALMANYA'DA MUHAFAZAKARLAR BİRİNCİ, AFD İKİNCİ PARTİ OLDU

Almanya'da AP seçimlerinde ilk sırayı toplam yüzde 30,2 oy oranıyla Hristiyan demokrat CDU/CSU ittifakı aldı. AfD ise önceki döneme göre oylarını yaklaşık 5 puan artırarak yüzde 15,9 oy oranıyla ikinci sıraya yerleşti. AfD Avrupa Parlamentosu'na 16 milletvekili gönderecek. Alman ARD televizyonunun verdiği sandık çıkış anketine göre CDU yüzde 23,8, AfD yüzde 15,9, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 13,9, Yeşiller 11,9, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) yüzde 6,4, Sahra Wagenknecht İttifakı-Anlayış ve Adalet İçin (BSW) ise yüzde 6, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 5,1 oy aldı.

SEÇMEN NE MESAJ VERDİ?

AP seçimlerinde aşırı sağ nasıl böyle bir zafer elde ettiğini sıralayan Uluslararası ilişkiler Uzmanı Öznur Küçüker Sirene, Avrupalı seçmenin refleksini şöyle sıraladı:

1-Bu öncelikle bir "tepki" oyu. Avrupa'da insanlar kendi ülkelerinin hükümetleri kadar AB kurumlarına karşı da tepkililer.

2-Pandemi, göç akınları, süregelen savaşlar Avrupa'yı daha içine kapanık, milliyetçi, savunmacı anlayışları savunan partileri desteklemeye itti.

3-Uzun süredir Avrupa'yı alttan oymak için aşırı sağın Rusya tarafından desteklediği de yazılıp çiziliyor. Her ne kadar bu bir iddia da olsa, savaş ortamında gerçeklik payı olabilir.

4-En çarpıcı kısmı da AB içinde AB karşıtlığının yükselişte olması. AB sürekli genişleme hayalleri kurarken acaba aksine dağılma sürecine mi girecek?

Kaynak:Haber Merkezi