• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zorunlu eğitim 13 yıl olacak
04 Ocak 2012 Çarşamba 17:34

Zorunlu eğitim 13 yıl olacak

İlköğretim ve ortaöğretimin güçlendirilmesi, ortaöğretime erişimin sağlanması konularını tartışan komisyon, raporunu tamamladı

Zorunlu eğitim süresinin lise ile birlikte 13 yıla çıkarılması, ilköğretim okullarında zorunlu eğitimin daha önce olduğu gibi 5+3 şeklinde kademeli olması, ortaöğretimde sınıf geçme yerine ders geçme sistemi getirilmesi ve haftalık ders saatlerinin azaltılarak teneffüs sürelerinin uzatılması konuları komisyon tarafından onaylandı.

Gelişim özellikleri bakımından farklı düzeylerdeki öğrencilerin bir arada bulunmasının ortaya çıkardığı pedagojik sorunların ortadan kaldırılması, öğrencilerin yaş ve gelişim özellikleri dikkate alınması gerekçesiyle öneri kabul edildi. “Ortaöğretimde forma yerine kıyafetin serbest olması” konusu da komisyonda tartışıldı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın serbest kıyafet uygulaması yönünde bir çalışması bulunduğu belirtilerek, karar alınmasına gerek bulunmadığı beyan edildi.

Öğretmenler için de Değişiklikler Olacak

Komisyonda, öğretmen adaylarına yönelik yapılacak sınavlarda, “Öğretmenlere genel kültür sorularının yanında mezun oldukları özel alanlarla ilgili soruların da yöneltilmesi” konusu karara bağlandı.

Komisyonda ayrıca, “Öğretmenlerin yerleştirilmesinde kullanılan kadrolu, sözleşmeli ve ücretli gibi farklı uygulamaların kaldırılarak tek bir istihdam modeline geçilmesi, personelin kademeli olarak sözleşmeli hale getirilmesi” önerisi de kabul edildi ve komisyon çalışması tamamlandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA