• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zorla evlendirmelerin dinimizde yeri yok
20 Aralık 2011 Salı 17:41

'Zorla evlendirmelerin dinimizde yeri yok'

Avrupa'ya yoğun olarak göç veren ilçeler arasında yer alan Derebucak'ta ailelere, aile parçalanmasına karşı farkındalık oluşturulması amacıyla eğitim seminerleri verildi.
Avrupa'ya yoğun olarak göç veren ilçeler arasında yer alan Derebucak'ta ailelere, aile parçalanmasına karşı farkındalık oluşturulması amacıyla eğitim seminerleri verildi.
     Derebucak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü ve Dost Eli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından ilçe merkezi ve ilçeye bağlı Göynem beldesinde düzenlenen eğitim seminerlerine Derebucak Kaymakamı Oktay Ateş, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tunç, İlçe Müftüsü Ali Hayri Çelik, Göynem Belediye Başkanı Memiş Abak, Norveç Krallığı Ankara Büyükelçiliği Sosyal İşler Ateşesi Mohammad Shafi, Dost Eli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İlahiyatçı Mevlüt Yıldırım, SÜ Eğitim Fakültesi Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Barbaros Yalçın, SÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Zekeriya Mızrak ve SÜ Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Gökhan Yalçın ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
     Seminerde, Avrupa'ya evlenerek giden ailelerde meydana gelen parçalanmalara karşı, aile yapısının korunması, toplumda sağlıklı ve huzurlu bir aile yapısı farkındalığının oluşturulması konusu masaya yatırıldı.
     Derebucak ilçe merkezinde lise öğrencilerine, Göynem beldesinde ise yetişkinlere yönelik olarak verilen eğitim seminerinde bir konuşma yapan Derebucak Kaymakamı Oktay Ateş, Derebucak ilçesinin Avrupa'ya yoğun olarak göç veren bir yöre olduğunu anımsatarak, ''Göç verilen ülkelerde yoğun olarak yaşanan aile parçalanmalarına karşı gerekli önlemleri alıp bu konuda daha duyarlı olmamız gerekmektedir. Bu anlamda, bu seminerlere katkıda bulunan Dost Eli Derneği olmak üzere tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum'' dedi.
     Dost Eli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İlahiyatçı Mevlüt Yıldırım ise yaptığı konuşmada, İslamın evlenmeye ve aileye büyük önem verdiğini anımsattı.
     Hazreti Peygamberin de evliliği teşvik ettiğini vurgulayan Yıldırım, ancak anne ve baba zoruyla evlatların rızası dışında evlendirilmesinin dinimizde yeri olmadığını belirterek, evlilik için ne gibi şartlar gerektiği konularında bilgiler aktardı.
     Öğretim Görevlisi Dr. Barbaros Yalçın ise küçük yaşta evliliklerin özellikle kadınlarda ne gibi bir ruhsal problemler yarattığına dikkat çekti.
     Çocukluklarını yaşamadan, bedenleri henüz gelişmeden geri dönüşü olmayan bir evliliğin çiftlerde ömür boyu devam edebilecek büyük kişilik bozukluklarına yol açabileceğini vurgulayan Yalçın, ''Hiçbir zaman da böyle evliliklerde çiftlerin mutlu olamadıklarını çevremizdeki örneklerden çok net görebilmekteyiz'' diye konuştu.
     Seminerin sonunda dinleyicilere aile hukukunu konu alan kitaplar armağan edildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da araç sayısı bir milyon bandını zorluyor! Peki trafik ne olacak?
  • Araç sahipleri dikkat! Muayene ücretlerine zam geliyor
  • Konya’da silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
  • Yüzüne madde atılan kadının durumu iyiye gidiyor
  • Konya Havalimanı'nda rekor yolcu sayısı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA