• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zor ve sancılı bir süreci geride bıraktık
11 Kasım 2015 Çarşamba 15:51

"Zor ve sancılı bir süreci geride bıraktık"

Konya Vergi Dairesi Başkanı Musa Kazım Ünver, Konya Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir İdaresi Grup Müdürleri Veysel Bostan ve Tayfun Soysal, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek ve Yönetim Kurulu Üyelerine ziyarette bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, “Millet olarak zor ve sancılı bir süreci geride bıraktık. 7 Haziran seçim sonuçları ile ortaya çıkan siyasi belirsizlik ortamı ve hemen ardından baş gösteren terör olayları ekonomimizi olumsuz etkiledi. İş aleminin aktörleri olarak bu anlamda milletimizin 1 Kasım seçimlerinde istikrardan yana ortaya koyduğu iradeyi çok değerli buluyoruz. Ülkemizin özellikle 2002 yılından bu yana yakaladığı istikrar döneminde özel sektör eliyle büyümesini sürdürdüğünü görüyoruz. Geçen bu sürede özel sektör tarafından gerçekleştirilen üretim, istihdam, ihracat ve yatırım alanında yapılan artış hepimizin malumudur. Biz şuna inanıyoruz ki; sanayicinin eli güçlendirilir, daha fazla destek verilir ve mali açıdan önüne çıkan engeller kaldırılırsa özel sektörümüzün ülkemizin ekonomisine olan katkısı her geçen gün artarak devam edecektir. Özellikle de üretim yapan sanayicilerimizin desteklenmesi büyük önem arz ediyor, çünkü ülkemizin büyümesinin temelini üretim oluşturmaktadır. Bu doğrultuda devletimizin vergi konusunda da sanayicimizin yararına olacak yeni uygulamalar getirmesi gerektiğine inanıyoruz. İş hayatında yetişmiş insan gücü eksikliği, finans kaynakları bulamadaki zorluklar gibi daha pek çok sorunla mücadele etmek zorunda kalan sanayicilerimize devletimizin vergi konusunda gerekli kolaylıkları sağlaması sanayicilerimizi daha fazla üretmeye sevk edecektir. MÜSİAD Konya Şubesi olarak bu konunun ülkemizin 2023 hedefleri açısından üzerinde önemle durulması gereken en önemli konu olduğunu her platformda dile getiriyoruz. İş dünyası olarak 1 Kasım seçimleri ile yeniden başlayan istikrar ortamının ekonomik anlamda meyvelerini biran önce vermesi en büyük temennimizdir. Toplum olarak, Haziran ayından Kasım ayına kadar geçen süredeki ekonomik anlamdaki kayıplarımızın telafi edilmesi, şehrimizin ve ülkemizin 2023 hedefleri için devletiyle, milletiyle, işçisiyle, işvereniyle daha fazla çalışmamız gerektiğini ifade etmek istiyoruz. Bizler önümüzdeki dönemi yeni bir sayfa olarak görüyor, dört yıl boyunca seçim yapılmayacak olmasının, seçim psikolojisinden çabuk etkilenen piyasaları rahatlatacağını düşünüyoruz. Bu doğrultuda hükümetimizin önümüzdeki dönemde de yıllardır uyguladığı ekonomiyi temel alan politikaları sürdürmesi gerektiği görüşündeyiz” ifadelerini kullandı.   

Konya Vergi Dairesi Başkanı Musa Kazım Ünver de, “Ülkemizin ekonomik gelişiminde özel sektörümüzün rolü yadsınamaz bir gerçektir. Gerek ülke olarak gerekse de şehir olarak özellikle kayıt dışı istihdam ve vergi konusunda önemli mesafeler kat ettik. Sanayicilerimiz bu konularda günümüzde çok hassas davranmaktadırlar. Bizler de kurum olarak, sanayicilerimizin ticaret hayatlarında mağduriyet yaşamamaları ve herhangi bir olumsuz durumla karşı karşıya kalmamaları için mevzuatımızdaki değişiklikleri ve yeni uygulamaları kendilerine anlatmaya gayret gösteriyoruz. Kurum olarak teknolojinin getirdiği bütün imkanlardan yararlanarak işadamlarımıza ve mükelleflerimize daha kolay ulaşmayı ve hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Bu noktada 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılan E-Yoklama ve 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan E-Tebligat uygulaması hakkında iş çevrelerimize ve ilgili kuruluşlara konferanslar düzenleyerek bilgilendirmelerde bulunmaya çalışıyoruz. Bu uygulama ile mükelleflerimize daha hızlı bir şekilde ulaşılması ve evrak kalabalığının önüne geçilmesi planlanmaktadır. Mükelleflerimizin, bu uygulamaya yeni yıl itibari ile zorunlu olarak dahil olacaklarından mağduriyet yaşamamaları için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın veya kurumumuzun internet sitelerinden gerekli bilgilere ulaşabileceklerini belirtmek istiyoruz.
 

Konya Vergi Dairesi olarak iş adamlarımızın iş yaşamlarında hangi zorluklarla karşılaştıklarını incelemelerimizde ve denetimlerimiz esnasında yakından görme fırsatı buluyor ve sanayicilerimizin işlerini kolaylaştıracak uygulamalar geliştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.     

musiad-001.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA