• Konya10 °C

İsmail Ünver / Mevlana Kalkınma Ajansı Uzmanı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zirvedeki KONYA

18 Aralık 2012 12:45

Mevlana Kalkınma Ajansı bünyesinde hazırladığım ve 166 başlıktan oluşan “Rakamlarla KONYA” isimli çalışmamı tamamladım. Ülkemizin güçlü ve parlayan yıldız şehirlerinden birisi olan Konyamız’ın, birçok alanda zirvede yer aldığını, çoğu alanda zirveyi zorlamakta olduğunu rakamlarla da ortaya koymuş olduk.

Elbette burada yer almayan ve Konya’nın ilk sırada yer aldığı başka alanlar da mevcuttur. Fakat çalışmamda yer alan ve şehrimizin 1. sırada yer aldığı başlıkları maddeler halinde sizlerle paylaşmak istiyorum:

 

-         40.000 km2’ den fazla yüzölçümü ile Türkiye’nin %5’ini oluşturan ve en büyük yüzölçümüne sahip olan il Konya’dadır.

-         Konya, 200 belediyesi ile en fazla belediyeye sahip il konumundadır (yasadan önceki haliyle).

-         Şehrimiz il ve devlet yolu uzunluğu ile de ilk sırada yer almaktadır.

-         Türkiye’de 445 adet bulunan Küçük Sanayi Sitelerinden 21’i Konya yer almaktadır. Türkiye’de bu alanda da ilk sıradadır.

-         Tarım ve tarıma dayalı sanayinin öneminin bilindiği ilimiz, toplam tarım alanı, ekilen tarla alanı ve toplam işlenen tarım alanı başlıklarında da ilk sırayı almakta.

-         Tarımsal üretim bağlamında konu ele alındığında ise Konyamız toplam tahıl miktarının yanı sıra buğday, şekerpancarı, kuru fasulye, havuç ve arpa üretiminde de Ülkemizde 1. sıradadır.

-         Türkiye’de üretilen havucun %70’den fazlası Konya’da üretilmektedir.

-         Türkiye’deki buğdayın yaklaşık %10’u Konya’da üretilirken şeker pancarı ve kuru fasulye’nin ise, yaklaşık %30’u üretilmektedir. Arpa üretiminin ise %11’den fazlası Konya gerçekleşmektedir.

-         Biçerdöver, gübre dağıtma makinesi, ekim makinesi ve seyyar süt sağım makinesinde de ilk sırada yer almaktadır.

-         Hayvancılık ve hayvansal üretimler konusuna gelindiğinde ise canlı hayvanlar değeri en fazla olan il Konyamız’dır.

-         Türkiye’de yumurta tavuğu adedinden %13,55’lik pay ile ilk sırada yer almaktadır.

-         Yaklaşık 2 milyar adet tavuk yumurtası sayısı ile %14,10’luk pay ile ilk sırada yer almaktadır.

-         Türkiye’deki en fazla süt üretimi de ilimizde gerçekleşmektedir.

 

2023’e giden Türkiye; 2 trilyon Dolar GSMH, 25.000 Dolar kişibaşı milli gelir, 500 milyar Dolar ihracat ve diğer tüm hedeflerle birlikte Dünya’nın en büyük 10 ekonomisinden birisi olma ideali ile yoluna devam ediyor. Elbette Türkiye yaklaşık 784.000 km2’lik bir ülke ancak 81 ilden oluştuğunu da unutmamak gerekir. Tüm bu hedeflere ulaşırken her ile düşen görevler olduğu açık. Özellikle de geçmişinde Başkentlik unvanını elde etmiş ve şu anda da Türkiye’nin en güçlü ve önemli şehirlerinden birisi olan Konya, bu süreçte lokomotif olmayı tercih etmelidir.

 

Devletin “Cazibe Merkezi”, Başbakan’ımızın “Dünya’da Marka Kent”, Dışişleri Bakanı’mızın “Merkez Şehir”, A. Hamdi Tanpınar’ın ise “bir Başkent, daima Başkenttir” dediği Konya’mız, parlayan yıldız şehir olmaya devam edecek ve daha iyi yerlerde olacak İnşaallah.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Selçuklu'da teravih buluşmaları devam ediyor
  • Konya'da fuhuş operasyonu
  • Konya'da cip takla attı: 1 ölü, 2 yaralı
  • "Zam olmaması için çalışıyoruz"
  • Afganistan'da bombalı saldırı! Onlarca ölü var

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA