• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ziraat odaları başkanları buluştu
12 Haziran 2012 Salı 17:18

Ziraat odaları başkanları buluştu

KOP Bölgesinde faaliyet gösteren ziraat odalarının başkanları Konyada düzenlenen çalışma toplantısında bir araya geldi.

KOP Bölgesi’nde faaliyet gösteren ziraat odalarının başkanları Konya’da düzenlenen çalışma toplantısında bir araya geldi. Ziraat Fakültesi’nden akademisyenlerin de katıldığı toplantıda tarımın sorunları masaya yatırıldı. Tarımsal üretimin geliştirilmesi ve çiftçinin refah seviyesinin yükseltilmesi için yapılması gerekenlerin konuşulduğu toplantıda alınan kararların bir rapor halinde ilgili kurumlara sunulacağı açıklandı

Konya Ovalarını Sulama Projeleri (KOP) Bölgesi’nde faaliyet gösterin ziraat odalarının başkanları Konya’da buluştu. Ev sahipliğini Merkez Selçuklu Ziraat Odası’nın yaptığı toplantıya Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur ve KOP Bölgesi Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Faruk Çöklü ile Aksaray, Karaman ve Niğde Ziraat Odaları’nın başkanları da katıldı. Tarımın sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri de çeşitli konularda sunumlarını yaptı. Toplantının ardından il ve İlçe ziraat odalarının başkanlarıyla birlikte ortak bir açıklama yapan KOP Bölgesi Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Faruk Çöklü, bu toplantıların amacının tarımın sorunlarına çözüm üretilmesi noktasında katkı sağlamak ve çiftçinin refah seviyesinin artırılması ile tarımsal ürünlerin verim ve kalitesinin yükseltilmesine yönelik projeler üretmek olduğunu belirtti. Konya Havzası İlleri Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanlığının KOP İdaresiyle koordineli çalışmak üzere kurulduğunu belirten Çöklü, toplantı sonrasında oluşturulan raporun bakanlıklara, bölge milletvekillerine ve ilgili kurumlara ulaştırılacağını kaydetti.

Bu dönemde Konya Ovası’nda yaşanan en önemli sorunun su sıkıntısı olduğunu ifade eden Çöklü, tarımsal kullanım amacına yönelik olarak gerek havza içi gerekse havzalar arası su transferi yoluyla su arzının artırılmasına yönelik çalışmaların yapılması gerektiğini kaydetti.

Çöklü şöyle devam etti:

“Havzadaki tarımsal kullanım amaçlı su arzının artırılmasının yanı sıra mevcut suyun tasarruflu ve etkin kullanımına yönelik merkezde ve yerel düzeyde bir dizi önlem alınmalıdır. Sulama yatırımlarının toplulaştırma faaliyetleriyle beraber yürütülmesi gerekmektedir. Havzadaki bitki deseni yeniden yapılandırılmalı ve daha az su tüketen bitkilere destek daha fazla verilmelidir. Ayrıca toprak koruma tedbirlerinin alınması da zorunluluk arz etmektedir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur da bu toplantıların Birlik Genel Merkezinin desteğiyle yapıldığını, ortaya çıkacak projelere genel merkez tarafından gereken desteğin verileceğini açıkladı.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Altunyaldız: "Şehitlerimizin ruhu şad olsun"
  • Usta: "Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz"
  • Davutoğlu: "Rabbim onlardan razı olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA