• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zehirsiz mantarı ayırt etmek güzün daha zor
01 Kasım 2010 Pazartesi 13:58

Zehirsiz mantarı ayırt etmek güzün daha zor

Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Celaleddin Öztürk, güz döneminde zehirli mantarla karşılaşma olasılığının bahar dönemine göre daha fazla olduğunu söyledi.
Selçuk Üniversitesi MantarcılıkUygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Celaleddin Öztürk, güz dönemindedoğada yetişen mantarların çeşitliliğinin arttığından, zehirli mantarlakarşılaşma olasılığının bahar dönemine göre daha fazla olduğunu söyledi.   
 
Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağ oranının yok denecek kadar azolması, bunun yanında insan vücudu için gerekli temel maddelerden protein,karbonhidrat, mineral ve vitamin bakımından zengin olması nedeniyle mantarlarıngünümüz insanı için çok değerli bir besin kaynağı olduğunu vurguladı.
    
 Kültür mantarlarının tüketiminin Türkiye'de her geçen gün arttığını, bununsağlıklı ve dengeli beslenme açısından sevindirici olduğunu vurgulan Prof. Dr.Öztürk, ''Ancak özellikle Avrupa'da bu konuda kırlardan mantar toplamak hem birspor, doğayla buluşma, hem de en doğal ve besin değeri en yüksek mantarı tüketmeadına giderek daha popüler oluyor'' dedi.    
Zehirli ve zehirsiz mantarı birbirinden ayırma konusunda bazı kişileringeleneksel, kuşaktan kuşağa aktarılan kır yaşamı deneyimlerine güvendiklerini, azda olsa zehirsiz mantar toplama kurslarına gidildiğini ifade eden Prof. Dr.Öztürk, şunları kaydetti:
    
''Kırlardan mantar toplamanın bir uzmanlık işi olduğu, mantar çeşitlerininyöreden yöreye farklılık gösterebildiği kesinlikle unutulmamalı, zehirlenmelerekarşı güz döneminde özellikle dikkat edilmelidir. Güz döneminde doğada yetişenmantarların zehirli olma olasılığı bahar dönemine göre daha fazla... Çünkü güzdöneminde mantar çeşitliliği artıyor, zehirli ve zehirsiz mantar türlerininbirbirinden ayrılması güçleşiyor. Ayrıca bu yıl güz dönemi yurdun büyük bölümündebol yağışlı geçiyor, bu durum, yağış sonrasında hava sıcaklığının uygundeğerlerde seyretmesiyle mantar miktarını da artırıyor. Kırlardan doğa mantarıtoplayan kişilerden zehirli mantarlara karşı çok dikkatli olmalarını, bu konudakendilerini deneyimli kabul etseler bile en ufak tereddüt gösterdiklerimantarları yememelerini istiyoruz.'
    
ZEHİRLENME VAKALARINDAKİ ARTIŞ
         
Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci ise dün yaptığı açıklamada,son günlerde hastanelere mantar zehirlenmesi nedeniyle başvuran hasta sayısındabüyük artışlar görüldüğünü belirtmiş, Konya'da özellikle son iki günde mantarzehirlenmesi sonucu sadece 112 Acil Sağlık Hizmetlerine yaklaşık 20'ye yakınhastanın başvurduğunu ifade etmişti.
    
Mantar zehirlenmesi olaylarının ölümle sonuçlanabileceği ihtimalinin gözardı edilmemesi gerektiğini dile getiren Küçükkendirci, bazı zehirli mantarlarınetkisinin büyük olduğunu, zamanında müdahale edilmediği takdirde üzücü olaylarınyaşanabileceğine dikkat çekmişti. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Konya’da benzinlik yazıhanesinde çıkan yangın korkuttu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA