• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zehirli mantarlar için ormanlara ikaz tabelaları
24 Ekim 2014 Cuma 11:33

Zehirli mantarlar için ormanlara ikaz tabelaları

Orman Genel Müdürlüğü, son dönemde artan mantar zehirlenmelerinin önüne geçmek amacıyla zehirli mantar türlerine ilişkin ikaz tabelaları hazırlıyor.
Orman Genel Müdürlüğü, son dönemde artan mantar zehirlenmelerinin önüne geçmek amacıyla zehirli mantar türlerine ilişkin ikaz tabelaları hazırlıyor.
 
Bu kapsamda pilot bölge seçilen Bursa Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ormanlık alanlarda ikaz tabelaları yerleştirildi.
 
Türkiye, bitki çeşitliği açısından olduğu gibi mantar çeşitliliği açısından da önemli bir konumda bulunuyor. Bu anlamda ülkenin barındırdığı makro mantar niteliğindeki tür sayısının 2 bin civarında olduğu biliniyor.
 
Söz konusu zenginlik halen geleneksel kullanımlar çerçevesinde faydalanmaya konu ediliyor. Ancak Türkiye, mevcut kullanıma bağlı ekonomik kazancın çok üzerinde bir potansiyeli barındırıyor.
 
Orman Genel Müdürlüğü, bu potansiyelin belirlenmesi ve sürdürülebilirlik prensipleri çerçevesinde faydalanılması açısından bir kısım çalışmalar gerçekleştiriyor.
 
Bu çerçevede, 2014 yılı içerisinde başlatılan biyod mantar veri tabanı sayesinde Türkiye'de bulunan mantar türlerinin tespiti ve teşhisi çalışmaları yapılmaya başlandı.
 
Çalışmalar kapsamında, şu ana kadar söz konusu veri tabanına 206 mantar türü girildi.
 
Akademisyenlerle ortak yürütülen bu çalışma ile zehirli ve yenilebilir mantar türleri belirlenerek, veri tabanına kaydedilecek.
 
Yetkililer, doğal mantarların mevsimlere bağlı olarak doğada çıktıklarını ve tespit edilebildiklerini belirterek, en uygun mevsim niteliğindeki sonbahar aylarında veri sayısının hızla artacağını düşündüklerini dile getirdi.
 
Ormanlara ikaz tabelası
 
Tespit edilen mantarların ülke ekonomisine de kazandırılması gayesi ile İç Anadolu Ormancılık Araştırma Enstitüsünde çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Enstitü bünyesinde kullanıma açılan HPLC cihazı sayesinde; biyod mantar veri tabanında tespit edilen türlerin teşhis ve etken madde analizleri yapılabilecek, gıda ya da tıbbi maksatlı kullanıma konu edilip edilemeyecekleri hususunda bulgulara ulaşılacak. Ayrıca ekonomik değeri yüksek ve potansiyeli fazla olan mantarların envanter çalışmalarına da başlandı.
 
Orman Genel Müdürlüğü, son dönemde artan mantar zehirlenmelerinin önüne geçmek amacıyla zehirli mantar türlerine ilişkin ikaz tabelaları da hazırlıyor. 
 
Bu kapsamda pilot bölge seçilen Bursa Orman Bölge müdürlüğüne bağlı ormanlık alanlarda ikaz tabelaları yerleştirildi.
 
Genel Müdürlüğün internet sayfasına ise Türkiye'deki mantar türlerine ilişkin bilgilendirme amaçlı videolar konularak, vatandaşların bu konuda daha bilinçli hareket etmesi amaçlanıyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da FETÖ'nün askeri mahrem imamlarına operasyon
  • İsrail o ismi gözaltına aldı!
  • İstanbul'daki zirveye çağrı! Büyükelçileri kovun
  • Konya’ya müjde var! İkinci muayene istasyonu yakında açılıyor
  • Konya çevre yolu ve metro yatırımlarında son durum ne?

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA