• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zehirlenme olayları artıyor
28 Kasım 2011 Pazartesi 15:29

Zehirlenme olayları artıyor

2011 yılının ilk 11 ayında sobadan sızan karbonmonoksit gazı sonucu 50 farklı zehirlenme olayı meydana geldiğini dile getiren Cevdet İşbitiric

2011 yılının ilk 11 ayında sobadan sızan karbonmonoksit gazı sonucu 50 farklı zehirlenme olayı meydana geldiğini dile getiren Cevdet İşbitirici, kış mevsiminin sonlarında zehirlenme vakalarının arttığına dikkat çekti

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte evlerde kurulan sobalar da yakılmaya başladı. Yaklaşık 2 aydır kullanılan sobaların bacalarının temizlenmesi gerekiyor. Baca temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, zehirlenmemek için baca temizliğine dikkat edilmesi ve bacaların işin ehli kişilere temizletilmesi gerektiğini belirtiyor.

ZEHİRLENMEMEK İÇİN BACANIZI TEMİZLEYİN

 Soba zehirlenmesinin ağırlıklı olarak müstakil ve bacası temizlenmeyen evlerde meydana geldiğini dile getiren Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici, “Normal şartlarda soba bacaları yılda 3 defa temizletilmelidir. İlk temizlik kış mevsiminin başında soba kurulmadan önce yapılmalıdır. İkinci temizlik, soba belirli bir süre kullanıldıktan sonra yani, kış ortasında yaptırılmalıdır. Kışın sonlarına doğru baca bir defa daha temizlenmelidir ki, bu dönemde lodos rüzgarları etkili olduğu için zehirlenme vakaları artmaktadır. Bu nedenle kış sonlarına doğru baca temizliği büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

SOBA ZEHİRLENMESİNİN NEDENLERİ

 

Soba  zehirlenmesinin daha çok yüksek katlı binaların arasında kalan alçak binalarda veya çevresinde bir tepe ve benzeri yükseklik bulunan evlerde meydana geldiğini anlatan Cevdet İşbitirici, “Etrafında yüksek katlı binalar veya benzeri bir yükselti bulunan evler esen rüzgardan ters yönde etkilenmektedir. Yani, rüzgar estiği zaman alçakta kalan evin bulunduğu alana geldiğinde alçalmakta, burada bir hava sirkülasyonu oluşmaktadır. Bu sirkülasyon, alçakta kalan bacaya baskı yapmakta ve bunun sonucunda da soba tütmesi değimiz vakalar meydana gelmektedir. Diğer bir konu ise soba bacalarının çatının en yüksek kesimi  ile en azından aynı hizada olmasıdır. Soba bacaları birçok binada çatının yüksekliğinden daha düşük bir konumdadır. Bu da hava sirkülasyonuna neden olmakta ve bacaya rüzgar basıncı yapmaktadır” dedi.

BACA TEMİZLİĞİ EHİL KİŞİLER TARAFINDAN YAPILMALI

 

Soba bacasından tüten karbonmonoksit gazı sonucu meydana gelen zehirlenme vakalarını önlemenin en önemli maddesinin baca temizliğine dikkat etmek olduğuna vurgu yapan İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici, “Baca temizliği işin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır. Diğer bir ayrıntı da yanan sobanın üzerine odun atılmaması gerekliliğidir. Lodos esen havalarda özellikle bu konuya dikkat edilmeli, yanan sobanın üzerine odun atılmadığı gibi mümkünse soba söndürülmeli, gerekirse kova dışarı çıkarılmalıdır. Çünkü en büyük tehlike lodos esen havalarda sobanın yanmasıdır. Alternatif ısınma araçları ile o gün geçiştirilmelidir. Özellikle geceleyin yatmadan önce yanan sobanın üzerine odun ilave ediliyor. bu da sobada yoğun bir duman oluşmasına neden oluyor. Lodoslu havada meydana gelen baskı içerdeki yoğun dumanı ve karbonmonoksit gazını havasız kalan odaya dolduruyor. Uyku halinde olan vatandaş da zehirlendiğinin farkına varamıyor. Bunun sonucunda üzücü olaylarla karşılaşılabiliyor” ifadelerini kullandı.

SON 11 AYDA SOBADAN 50 KİŞİ ZEHİRLENDİ

 2011 yılının ilk 11 aylık döneminde baca tutuşması sonucu 50 vaka meydana geldiğini dile getiren İşbitirici, “Bu, oldukça yüksek bir rakamdır. Tedbir alınmadığı takdirde rakamın daha da artmasından endişe etmekteyiz. Soba kullanıcılarına uyarımız, özellikle lodos rüzgarının yoğun olarak estiği kış sonları ve bahar başlangıcında daha dikkatli olmalarıdır. Çünkü bu dönemde soba zehirlenmesi vakaları artıyor” diyerek sözlerini tamamladı.
 
 
 
Merhaba
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA