• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zazadinhan Selçukluya ödül getirdi
25 Mayıs 2009 Pazartesi 15:52

Zazadinhan Selçuklu'ya ödül getirdi

Selçuklu Belediyesi'ne uygulama ödülü.
Selçuklu Belediyesi “Zazadin Restorasyon Çalışması” ile Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasında “Uygulama Ödülü”ne layık görüldü. Yarışmaya toplam 26 belediye 43 ayrı proje ile katıldı.
 
 Beşiktaş Belediyesinin ev sahipliğinde yapılan programa, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile çok sayıda İl Valisi, Belediye Başkanı ve Yerel Yöneticiler katıldı.
 
 Yarışmada, Zazadin Han projesi ile “Uygulama Ödülü” alan Selçuklu Belediyesini Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay temsil etti. Altay’a ödülü Kayseri Valisi Mevlüt Bilici verdi.Vali Bilici; “Selçuklu Belediyesi’nin bu yarışmaya birkaç ayrı proje ile katılması ve Zazadin Han ile Uygulama ödülü alması takdirlerimizi toplamıştır. Bu başarıyı kutluyorum ve devamını diliyorum” dedi.
 
 Selçuklu Belediyesi olarak tarihi ve kültürel değerlere sahip çıktıklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise “Konya, Selçuklu Medeniyetine başkentlik yapmış, tarihin her döneminde önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Geçmişin izlerini taşıyan şehrimizde bu eserleri gelecek nesillere taşımak için uğraş veriyoruz. Yapılan bu çalışmaların Türkiye genelinde ses getirmesi mutluluğumuzu ve azmimizi artırıyor” dedi.
 
 TKB Danışma Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’de Selçuklu Belediyesince yürütülen tarihi değerlerin korunmasına yönelik çalışmaları örnek olarak göstererek Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı tebrik etti.
 
 Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezinde düzenlenen programda yerel yöneticilere seslenen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Yerel yöneticiler kendi bölgelerindeki tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkarak, bu eserleri gelecek nesillere taşımak için gayret göstermelidir. Eski eserlerin restore edilmesi tarihi ve kültürel yapının korunması kadar bölgenin turizmine de önemli bir katkı sağlamaktadır. Tarihe sahip çıkarak, Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Projesi ve Uygulamalarını Özendirme yarışmasında ödül alan tüm yerel yöneticilerimizi kutluyorum” dedi.
 
 Yarışmaya proje gönderen ve sergiye layık görülen eserler, Mustafa Kemal Kültür Merkezi Çağdaş Sanat Galerisinde sergileniyor. Sergide Selçuklu Belediyesi Sille Sokak Sağlıklaştırması, Karataş Cami Restorasyonu, Haci Ali Ağa Hamamı Restorasyonu, Mezaryaka Cami Restorasyonu, Zazadin Han Restorasyonu ve Selçuklu Eserleri Fotoğraf Albümü ile yer aldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA