• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zaten Selçuk Üniversitesi bölünsün demişler
11 Aralık 2011 Pazar 20:02

Zaten Selçuk Üniversitesi bölünsün demişler

YÖKün Meram Tıp, Ahmet Keleşoğlu Eğitim ve İlahiyat Fakültesinin Konya Üniversitesine bağlanması yönündeki tavsiye kararı Konyayı ayağa kaldırdı.
YÖK’ün Meram Tıp, Ahmet Keleşoğlu Eğitim ve İlahiyat Fakültesi’nin Konya Üniversitesi’ne bağlanması yönündeki tavsiye kararı Konya’yı ayağa kaldırdı. Oysaki Selçuk Üniversitesi’nde geçtiğimiz yıl 6 profesörden oluşan kurul, 1,5 yılda “bölünme raporu” hazırlamıştı. Peki, böyle bir rapor ortada iken bu tavsiye kararına tepkilerin nedeni ne? Raporda hangi fakültelerin bölünmesi isteniyordu… İşte o raporun ayrıntıları…

30 Kasım’daki Yükseköğretim Kurulu toplantısında, Selçuk Üniversitesi’ne bağlı Meram Tıp, Ahmet Keleşoğlu Eğitim ve İlahiyat Fakültesi’nin geçtiğimiz yıl kurulan Konya Üniversitesi’ne bağlanmasına yönelik oy çokluğuyla tavsiye kararı alındı. YÖK’ün tavsiye kararı Konya’yı adeta ayağa kaldırdı. Sivil toplum örgütleri, siyasiler, öğrenciler karara sert tepki gösterdi. Üniversite Senatosu toplandı, kararı değerlendirdi. Rektör Süleyman Okudan da yaptığı açıklamada böyle bir kararın kabul edilemeyeceğini belirtti.
 
Herkesin tepkisini çeken bu karar bölünmeyi değil, bağlanmayı içeriyordu. Geçtiğimiz yıl, Selçuk Üniversitesi bu konuyla ilgili bir rapor hazırlamıştı.  2010 yılında 1.5 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak ortaya konan ve 6 profesörden oluşan bir kurulun hazırladığı rapor 'Konya’ya yeni bir devlet üniversitesi kurulması için öneri' başlığını taşıyordu. Raporda ifade edilen bölünmeyle Konya'da 'Meram' ismiyle yeni bir üniversite kurulması, bölünmenin Selçuk Üniversitesi’nin yapısal bütünlüğü ile kalitesinin bozulmadan yapılması gerektiği belirtiliyordu.
 
Raporda ifade edilen bölünme süreciyle beraber, Selçuk Üniversitesi’nde 48 bin öğrenci kalacak, Meram Üniversitesi’nin ise 30 bin öğrencisi olacaktı. Böyle bir bölünme süreciyle Selçuk Üniversitesi’nin hantal yapısının gelişmeye elverişli hale getirilmesi amaçlanıyordu. Raporda, Meram Tıp, Eğitim, İlahiyat, Beyşehir Ali Akkanat İşletme, Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler, Seydişehir Mühendislik Fakültesi ile 11 ilçedeki meslek yüksekokulları, 3 yüksekokul ve bir enstitünün Meram Üniversitesi’ne bağlanması planlanıyordu. Bu okullar bünyesindeki tüm akademik ve idari kadro ile memur ve işçilerin uygun bir şekilde dağılımı öngörülüyordu.
 
Akademik çalışmanın ve döner sermaye girdisinin en az olduğu yerler arasında bulunan meslek yüksekokulları, bağlı olduğu üniversiteye diğer fakülteler kadar artı sağlamıyor.
 
Meram Tıp, Ahmet Keleşoğlu Eğitim ve İlahiyat Fakültesi’nin geçtiğimiz yıl kurulan Konya Üniversitesi’ne bağlanmak istenmesi, Selçuk Üniversitesi’ndeki hantal yapının çözümüne de katkı sağlamıyor. Hatta hantallaşmayı arttıracağı görüşü ağır basıyor.  Bu bağlanma 3. devlet üniversitesinin önünü kapatıyor.
 
Geçtiğimiz yıl hazırlanan bu rapor, YÖK’e de sunulmuştu....
YORUMLAR
İnsanları Mağdur Etmeyin
Döndü PEYNİRCİ
Burada çalışanların içinde mağdur olacak insanları hiç düşünen yok. Kıt kanaat kazandığımız parayla ev aldık bağlanma olunca görevimiz düşecek memleket değiştireceğiz ev kirasını nasıl ödeyeceğiz ev taksidimiz var borç var harç var. hiç bunları düşünen yok hakkım helal değil...
195.174.26.199
Konya STK kararı çok doğru buluyor.
mustafa yaman
Bu üç fakülte konumu ıtıbarıyle konya ünıversıtesının kampüsüne Çooook yakın. Bılmeyenlere duyurulur. Konya halkı, sıvıl toplum kuruluşları ve ıl yönetıcılerı bunların Konya ünıversıtesıne bağlanmasını mantıklı buluyor. bünyesinden üçüncü bir üniversiteyi çıkaran selçuk darbe almayacak mı. yok sıfırdan kurulacak dersen anlarız. ama konya üniversitesine dahil olmasın da ne olursa olsun diyorsanıız bu düpedüz hedef saptırmadır. Saygılar selamlar.
78.165.182.136
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA