• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zamlara Yeni Yıl ayarı!
01 Ocak 2011 Cumartesi 12:35

Zamlara 'Yeni Yıl' ayarı!

Yeni yılla birlikte, trafik cezaları, pasaport ve silah ruhsat harçları ile kabahatler kanunu çerçevesinde uygulanan idari para cezaları arttı. Pasaportların 1 yıllık harcı 102 TL, silah taşıma ruhsatı harcı da 2 bin 339 TL oldu. Alkollü araç

Bugünden itibaren 6 aylık pasaport harcı 70 TL, 1 yıllık 102 TL, 2yıllık 166 TL, 3 yıllık 236 TL ve 3 yıldan fazla süreli pasaportlarınharcı da 333 TL oldu. Giriş vizeleri de tek giriş 233, müteaddit giriş781 TL, transit vizesi ise tek transit 233, çift transit 468 TL olarakbelirlendi.

Zamla birlikte A sınıfı sürücü belgesi harcı için 83, B sınıfı sürücü belgesi harcı için 252 ve E sınıfı sürücü belgesi harcı için ise 421 TL ödenecek. Uluslararası sürücü belgesi için 168 lira harç verilecek.Silah taşıma müsaade vesikası her yıl için 467, silah bulundurmavesikası da 149 TL olarak belirlendi.

KAPALI ALANDA SİGARA İÇMENİN CEZASI ARTTI

Yeni yılla birlikte Kabahatler Kanunu çerçevesinde kolluk gücününuyguladığı idari para cezaları da arttı. Bu kapsamda dilencilere 75 TL,kumar oynayanlara ise 154 TL ceza verilecek.

Kaldırımı işgal eden veya mal satışı yapan kişilere 75 lira,kaldırımlara izin olmaksızın inşaat malzemesi yığan kişilere ise 154 ila 778 TL arası ceza kesilecek. Zamla birlikte kamu binaları ve toplutaşıma araçları ile özel kişilere ait herkesin girebileceği binalarınkapalı alanlarında sigara içmenin cezası 75 TL olacak. Ayrıca kimlikbildirmeyen ve alenen silah taşıyanlar da 75 lira ceza uygulanacak.İzinsiz afiş asan kişiler de 154 ile 4 bin 689 TL arasında cezaödeyecek.

Evsel atıklarla çevreyi kirletenlere 26 lira, inşaat atıklarıyla çevreyi kirletenlere de 154 ila 4 bin 689 lira ceza verilecek.

Gürültüye neden olanlara uygulanan ceza, konutlar için 568 TL'ye,ulaşım araçları için bin 708 TL'ye, iş yeri ve atölyeler için 5 bin 696TL'ye, fabrika, şantiye ve eğlence mekanları için 17 bin 94 TL'yeçıkarıldı.

TRAFİK CEZALARI NE OLACAK?

Yeni yılda trafik kurallarını ihlal eden sürücüler de zamlı cezaödeyecek. Buna göre, kırmızı ışık ihlali yapanlara 140 TL cezauygulanacak. Alkollü araç kullananlar ise ilk kez yakalanmalarıdurumunda 590 TL, 2. defada 739 TL, 3 ve üçten sonra ise bin 185 lirapara cezası ödeyecekler. Uyuşturucu veya keyif verici madde alarak araçkullananlara da bin 185 lira ceza verilecek.

Hız sınırlarını yüzde 10'dan yüzde 30'a kadar aşanlar (yüzde 30dahil) 140 TL, yüzde 30'dan fazla aşanlar da 290 lira ceza ödeyecek.

Gerekli yerlerde hızını azaltmayan, öndeki aracı güvenli birmesafeden takip etmeyen, sağa, sola dönüş kurallarına uymayan ve emniyet kemeri takmayan sürücüler 66 TL para cezasıyla karşılaşacak.

Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağıgösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veyateknik şartlara aykırı olan araçları kullanan sürücüler de 66 lira cezaödeyecek.

Kamyon, otobüs ve çekicilerde takograf, taksilerde ise taksimetre kullanmayanların cezası da 290 TL oldu.

Geçme kurallarına riayet etmeyen ya da geçmenin yasak olduğu yerlerde sollama yapanlara 140 TL ceza verilecek. Yasak yere park etme,kurallara uygun park eden araçların çıkmasına engel olacak yerlere parketme, bir araç tarafından geçilirken, geçilen araç sürücüsünün geçilmekurallarına uymaması, önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli birmesafeden izlememek, emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olanaraçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ve kullanmamak, araçlardan birşey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzerhaberleşme cihazlarını kullanmak gibi trafik kurallarını ihlal edensürücülere 66 TL ceza kesilecek.

Özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park edenler 132lira ceza ödeyecek. Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarınışartlarına uygun olmadan araçlarda bulunduran ve bu cihazlarıvatandaşların huzurunu bozacak şekilde kullananlara 66 lira cezaverilecek.

Park yerlerindeki araçlardan yetkisi olmadığı halde park ücretialanlara da 66 lira ceza yazılacak. Yeni yılda zorunlu mali sorumluluksigortası yaptırmama, araçların muayene süresini geçirme ve araçüzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşabildirmemenin cezası 66 TL oldu.

Taşıma sınırı üzerinde yolcu alanlara 53, izin verilen azami yüklüağırlığı aşanlara ise 538 TL ile 3 bin 231 TL arasında ceza verilecek.

Sürücülerin, cezayı peşin ödemesi durumunda ceza oranında yüzde 25'lik indirim uygulanacak.

YAYA CEZALARI

Yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılmasının mümkünolmadığı veya bulunmadığı hallerde, taşıt trafiğini tehlikeye düşürecekşekilde taşıt yolunda yürüyen, her iki tarafta da yaya yolu ve banketbulunmayan veya kullanılır durumda olmayan iki yönlü trafiğinkullanıldığı karayollarında, taşıt yolunun sol kenarını izlemeyen, yayave okul geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde, yayalar içinışıklı işaret olduğu halde bu işaretlere uymayan, karşıya geçişlerdeişaretlere riayet etmeyen, yaya yollarında, geçitlerde veya zorunluhallerde; taşıt yolu üzerinde trafiği tehlikeye düşürecek davranışlardabulunan yayalara ise 66 TL ceza kesilecek.
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA