• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zaferin 88inci yıldönümü coşkuyla kutlanıyor
30 Ağustos 2010 Pazartesi 10:45

Zafer'in 88'inci yıldönümü coşkuyla kutlanıyor

Büyük Zafer'in 88'inci yıldönümü coşkuyla kutlanıyor. Yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner için bu yıl ayrı bir önemi var.
Törenler Anıtkabir'de Başlayacak

İlk tören saat 08.45 te Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in başkanlığındaki heyetin, Anıtkabir'i ziyaret etmesiyle başlayacak.

Daha sonraAnkaraAtatürk Kültür Merkezi tören alanında resmi geçit töreni yapılacak.

Bu törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer devlet protokolü de katılacak.

Kutlama programı çerçevesinde İstanbul Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konulacak. Saat 11.00 den sonra Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni yapılacak.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Zafer Bayramı'nın 88. yıldönümü dolayısıyla Merkez Orduevi'nde resepsiyon verecek.

Resepsiyon Merkez Orduevinde

30 Ağustos Resepsiyonu ise akşam Merkez Orduevi'nde gerçekleştirilecek.

Ağustos başındaki Yüksek Askeri Şura kararları ile şekillenen yeni komuta heyeti, törenler öncesi Devlet Mezarlığı'nı ziyaret etti.

Komutanlar, mili mücadele kahramanları ve devlet büyüklerinin mezarlarına karanfiller bıraktı.

Devletin Zirvesinden Mesajlar

Devletin zirvesindeki isimlerden de 30 Ağustos mesajları geldi.

Cumhurbaşkanı Gül, "30 Ağustos Zaferi, millet ordu bütünleşmesiyle verilen varoluş mücadelesini nihai başarıya ulaştırırken, İstiklal Savaşının temel hedefi olan, millet egemenliğine dayalı yeni bir devlete kavuşmamızın yolunu da açmıştır" dedi.

Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin de bu zaferin, sadece askeri bir başarıdan ibaret olmadığını aynı zamanda milletin yeniden doğuşunun ve çağdaş bir devlet kurmasının başlangıcı olduğunu vurguladı.

Başbakan Erdoğan ise destansı istiklal mücadelemizi taçlandıran ve Misak-ı Milli hedefinin gerçekleştirilmesine zemin hazırlayan bu zaferle, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığını belirtti.

Bu yıl Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturan Işık Koşaner de Orgeneral Işık Koşaner mesajında büyük zorluklara ve fedakarlıklara katlanılarak kazanılan bu zaferin, Türk milletinin çağdaş uygarlık yolundaki ilerleyişinin başlangıcı olduğunu söyledi. Koşaner, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin aleyhindeki her çabanın hedefinde, bağımsızlığı, bütünlüğü ve bölünmezliği ile Türkiye Cumhuriyeti'nin olduğu unutulmamalıdır" dedi .

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, "Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığını, özgürlüğünü; dil, din, ırk ve inanç farklılığı yapmadan omuz omuza vererek kazandı" değerlendirmesini yaptı .

Zafer bayramını kutlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de bu zaferle birlikte, Türk milletinin son anayurdundan başka gidecek bir yeri olmadığı ve buranın ne pahasına olursa olsun korunacağının muhataplarına duyurulduğunu vurguladı.

KOŞANER'İN MESAJI

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Anıtkabir'de tören düzenlendi.

Tören, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve diğer askeri erkanın Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı.

Orgeneral Koşaner, Atatürk'ün mozolesine, üzerinde ''Türk Silahlı Kuvvetleri'' yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Orgeneral Koşaner ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni komuta kademesi Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra Misak-ı Milli kulesine geçen Orgeneral Koşaner, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Koşaner, daha sonra deftere yazdığı metni yüksek sesle okudu. Orgeneral Koşaner metinde şunları kaydetti:

''Büyük Önder, Ebedi Başkomutan, Yüce Atatürk;

Ulusumuzun bağımsızlık ülküsü etrafında toplayıp kazandığın büyük zaferin 88. yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz. Kazanılan bu büyük zafer, Türk tarihi için bir dönüm noktası olması bakımından taşıdığı değerin yanında ulusumuzun sonsuza kadar birlik ve bütünlük içinde, çağdaş uygarlıklar arasında yerini almasının teminatı olan Cumhuriyete kavuşmanın yolunu da açmıştır.

Günümüz muharebelerinin gerektirdiği çağdaş teknoloji ürünü harp silah araçları, üstün eğitim ve bilgi birikimine sahip kahraman personeli ile Türk Silahlı Kuvvetleri, gücünü aldığı yüce Türk milletinin gurur kaynağı olmaya devam edecektir.

Yüce Atatürk; sarsılmaz bir kararlılıkla bağlı olduğumuz Atatürkçü düşünce sisteminin ulusumuz için taşıdığı önemin farkında olarak aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhun şad olsun.''  
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu
  • Konya’da Amatör Spor Kulüplerine destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA