• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüzde yüz
04 Mayıs 2014 Pazar 09:34

Yüzde yüz

Onlarca başarısız ameliyattan sonra Gaziantep Üniversitesi'ne başvuran Muhittin Işık'a kendi dokularıyla yeni yüz yapıldı. Işık, yeni yüzüyle mimikleri yapıp hissedebiliyor.

Gaziantep'te, çıkan yangında yüzünü tamamen kaybeden 34 yaşındaki kişiye, kendi dokuları kullanılarak yeni yüz yapıldı. Tedavisi için yurt içi ve yurt dışında 50'den fazla ameliyat geçirdikten sonra doktorların bir şey yapılamaz demesi üzerine umutları tükenen Muhittin Işık, son olarak Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'na başvurdu. 17 yaşında çıkan yangında yüzü yanan Işık, Prof. Dr. Mehmet Mutaf'ın geliştirdiği yöntemle yaklaşık bir yıl süren tedavinin ardından yeni yüzüne kavuştu.

MÜMKÜN OLDUĞUNU HERKESE GÖSTERDİK

İnsanların dikkatini çeken görüntüsü nedeniyle okula gidemeyen ve ömrünü insanlardan kaçarak 4 duvar arasında geçiren Işık, yeni yaşamında evlenmeyi hayal ediyor. Prof. Dr. Mutaf, uygulamayla, insanın kendi dokularını kullanarak yeni bir yüz yapmanın mümkün olduğunu ortaya koyduklarını ifade etti. Mutaf, Işık'ın ameliyat öncesi ve sonrası görüntüleri arasındaki farkı göstererek, yüz nakli girişiminin riskleri ve nakil sonrası kullanılan ilaçların yan etkilerini anlattı.

BİR YIL İÇİNDE 5 AMELİYAT

Yangın neticesinde burnu dahil alın ve yüz bölgesindeki bütün yumuşak dokuyu kaybeden hastanın yüzünün tamamı için yeni bir deri örtüsü gerektiğini belirten Mutaf, 'Hastada temel zorluklardan en önemlileri göz kapaklarının olmaması ve dudaklarındaki kayıp nedeniyle ağzının kapanmaması idi. Beslenme zorluğu çeken ve gözlerini kaybetmek üzere olan hastanın ilk ameliyatta acil olan bu iki sorununu giderdik' dedi. Mutaf, yaklaşık bir yıl içinde 5 seans cerrahi tedavi uygulanan Işık'ın yeni yüzüne kavuştuğunu söyledi.

Aynaya bakınca ben de şaşırdım

Tedavi ile yeni yüzüne kavuşan Işık mutluluğunu dile getirerek, şunları kaydetti: 'Öyle bir durumdaydım ki dışarıda dolaşamıyor, insanların içine çıkamıyordum. Sürekli dört duvar arasındaydım. Misafirler geldiğinde bile üzerime kapıyı kilitliyordum. Çocukların beni gördüğünde öcü görmüş gibi kaçmalarına üzülüyordum. Tedaviden sonra aynaya baktığımda beklemediğim bir tabloyla karşılaştım. Çok şaşırdım. Bundan sonra iş, evlilik ve geçmişi telafi etmek istiyorum.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA